لوازم جانبی

چطور خرابی آی سی لایت گوشی را تشخیص بدهیم؟

موبایل ها مانند هر دستگاه الکترونیک دیگر از قطعات الکترونیک زیادی تشکیل شده اند و خرابی هر یک از آن ها عملکرد گوشی را مختل می کند! در واقع همان طور که گلس گوشی یا قاب گوشی در استفاده شما تاثیر دارد، قطعات داخلی موبایل هم در صورت خرابی عملکرد گوشی را با مشکل روبرو می کند.

یکی از قطعات داخلی موبایل که خرابی آن می تواند استفاده از موبایل را طور کامل قطع کند، ی سی لایت است! در واقع آی سی مهم ترین بخش یک گوشی است که انرژی مورد نیاز برای آن را تامین می کند. این مسئله که آی سی چیست و چه عملکردی در گوشی دارد را در این مقاله به صورت کامل بررسی می کنیم.

آی سی گوشی چیست و چه عملکردی در گوشی دارد؟

موبایل از قطعات الکترونیک بسیار زیادی تشکیل شده است که هر کدام از آن ها عملکردی در موبایل دارند. در میان این قطعات، آی سی مهم ترین بخش است که کار آن تامین انرژی مورد نیاز برای گوشی است.

آی سی موبایل روی مدار و برد موبایل قرار گرفته است و وظیفه آن تامین انرژی ضروری و مورد نیاز برای راه اندازی و کار کردن با موبایل است.

در واقع اگر آی سی یک موبایل خراب باشد، دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید. حتی صفحه نمایش موبایل هم روشن نمی شود و به طور کلی، آن گوشی عملاً خاموش است.

پس اولین و مهم ترینی چیزی که در یک موبایل اهمیت زیادی دارد، آی سی موبایل است. آی سی موبایل یک قطعه داخلی است و تنها در صورت ضربه دیدن یا تغییرات ولتاژ خراب می شود.

شاید این مطلب جذاب باشد
۱۰ کیبورد محبوب در دیجی کالا (۱۰ آبان ۱۴۰۱)

آی سی لایت گوشی

دلایل خراب شدن آی سی لایت گوشی اندروید و آیفون

استفاده از لوازم جانبی نظیر گلس گوشی یا قاب گوشی می تواند تاثیر زیادی در جلوگیری از ضربه دیدن آی سی هنگام زمین خوردن گوشی داشته باشد. مهم ترین دلیل خرابی آی سی نوسان برق است که هنگام شارژ کردن گوشی به دلیل حساسیت بسیار زیاد این قطعه، خراب می شود.

البته در حال حاضر آی سی ها کیفیت بالایی دارند و مثل گذشته، خیلی حساس نیستند. با این وجود ممکن است آی سی موبایل شما با مشکل مواجه شود که در این صورت تنها راه درست کردن آن، تعویض آی سی است. با این وجود پیشنهاد می کنیم همیشه از قالب گوشی و گلس گوشی استفاده کنید تا آی سی در اثر ضربه دیدن گوشی، آسیب نبیند.

به عبارت ساده تر، آی سی یکی از مهم ترین قطعاتی است که در مدار و برد هر گوشی هوشمند قرار دارد. این قطعه حساس، تاثیر بسیار زیادی روی تامین ولتاژ و جریان الکتریکی مورد نیاز در کار با گوشی دارد. IC لایت گوشی وظیفه مدیریت بخش های بسیاری از تلفن هوشمند را هم بر عهده دارد و از مهم ترین آن ها می توان به تنظیم نور صفحه نمایش گوشی اشاره کرد. این قطعه تاثیر زیادی در خواندن اطلاعات فلش مموری دارد و گاهی اوقات شما را با مشکل مواجه می کند.

جلوگیری از خراب شدن ای سی لایت گوشی

چرا سلامت آی سی لایت گوشی اهمیت زیادی دارد؟

جالب است بدانید تنها وظیفه آی سی، تامین انرژی نیست و به همین دلیل است که این قطعه اهمیت بیشتری نسبت به تامین انرژی دارد! حتی زمانی که هدفون یا هندزفری شما دچار مشکل می شود، ممکن است از خرابی این قطعه باشد!

شاید این مطلب جذاب باشد
چرا در رویداد مایکروسافت خبری از سرفیس Duo 3 نشد؟

از دیگر وظایفی که به عهده آی سی است می توان به کنترل کلید های صدا، دکمه پاور، دکمه سایلنت در برخی گوشی ها، کنترل دمای CPU، هدایت و کنترل NTC، دوربین، باتری و… اشاره کرد.

به صورت دقیق تر می توان گفت که بیشتر بخش های موجود در گوشی های هوشمند ارتباط مستقیمی با این قسمت دارند. اگر از فلش مموری برای گوشی خود استفاده می کنید، باید بدانید که آی سی علاوه بر عملکرد موبایل، در فراخوانی اطلاعات آن هم شما را دچار مشکل می کند. البته همیشه این طور نیست و این موضوع گاهی به ایراد فلش مموری باز می گردد!

اهمیت ای سی در گوشی

نشابه خراب IC در موبایل های سامسونگ و آیفون

خرابی IC همیشه با خاموش شدن گوشی همراه نیست و گاهی اوقات تنها عملکرد گوشی را مختل می کند. یکی از مهم ترین نشانه های خراب بودن آی سی خاموش شدن گوشی همراه است. وقتی آی سی شارژ گوشی سامسونگ خراب می شود، شارژ مجدد به درستی صورت نمی گیرد و در نهایت، گوشی خاموش می شود. همان طور که انتظار می رود خراب شدن آی سی شارژ تاثیر به سزایی در عمر باتری و حتی خراب شدن کامل آن نیز دارد. اما این تنها نشانه آسیب دیدگی آی سی شارژ نیست!

شاید شما هم در موبایل هایی که در گذشته استفاده کرده اید، دچار مشکل آنتن دهی شده باشید! یکی از نشانه های خراب بودن IC موبایل، آنتن دهی بد گوشی است. اگر در حالت عادی که شبکه مخابراتی دارای وضعیت مطلوبی است آنتن دهی موبایل شما با مشکل مواجه شده است، این احتمال را باید در نظر بگیرید که شاید آی سی موبایل شما با مشکل مواجه شده باشد. البته این موضوع را هم در نظر بگیرید قاب گوشی شما می تواند در آنتن دهی تاثیرگذار باشد!

شاید این مطلب جذاب باشد
بهترین میکروفون یقه ای برای دستگاه های تلفن همراه (راهنمای خرید میکروفون تلفن)

مثلاً اگر گلس گوشی یا قاب گوشی شما فلزی باشد، این موضوع روی آنتن دهی موبایل شما تاثیر زیادی دارد. آی سی ها مهم ترین نقش را در شارژ کردن گوشی دارند!

بنابراین در صورت آسیب دیدن یا ایجاد مشکل در آن قطعات دیگری هم دچار مشکل و خرابی می شوند! پس اگر نشانه های خرابی آی سی در موبایل شما وجود دارد، بهتر است سریع تر آن را تعمیر یا تعویض کنید؛ در غیر این صورت قطعات بیشتری از موبایل شما دچار مشکل می شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا