لوازم جانبی

همه چیز درباره عکاسی با موبایل (ترفندها، تجهیزات، باید و نبایدها)

عکاسی با موبایل، از مواردی است که انگار حالا بعد از مدت ها دوباره مد شده است! کمی قبل تر، همین سالهای گذشته و نه چندان دور، عکاسی محصول، عکاسی پرتره و هر عکس دیگری که مهم باشد، حتما با یک دوربین عکاسی دیجیتال گرفته میشد. عکس گرفتن با موبایل های بی کیفیت و دوربین های ساده، کار جذابی نبود زیرا خروجی های دوربین موبایل با خروجی دوربین دیجیتال بسیار متفاوت بود. اکنون اما شرایط متفاوت شده و با پیشرفته تر شدن گوشی های هوشمند، شما یک دوربین دیجیتال در دست دارید و گوشی هوشمند شما، دوربینتان است.

دوربین های تلفن همراه ممکن است در حد یک دوربین عکس برداری نباشند اما بسیاری از افراد با همین دوربین ها بهترین تصاویر را میگیرند، آن هم به این دلیل که ترفندهای عکاسی با موبایل را به خوبی یاد گرفته اند. در این مقاله قصد داریم برخی از نکات و ترفندهای مهم عکاسی با گوشی را بررسی کنیم تا شما هم این تجربه خوشایند را لمس کنید. 

عکاسی حرفه ای از حیوانات با گوشی

ثبت چند عکس متوالی، راهی ساده برای تجربه مثبت عکاسی با موبایل

یکی از بهترین قابلیت های دوربین گوشی هوشمند این است که شما می توانید چندین عکس متوالی بگیرید. در اصل شما یک بار دکمه شاتر دوربین را می زنید اما تصاویر پیاپی گرفته میشود. از آنجایی که فاصله زمانی این تصاویر پیاپی بسیار کم است، از این روش برای عکاسی از کودکان یا هر سوژه متحرک دیگر استفاده میشود. مزیت این ترفند عکاسی با گوشی این است که شما مجموعه ای از تصاویر را با یکبار زدن شاتر، خواهید داشت و می توانید از این مجموعه تصاویر، بهترین گزینه را انتخاب و ویرایش کنید.

دوربین گوشی خود را بررسی کنید و تنظیمات آن را بشناسید

از مهم ترین نکاتی که درباره عکس گرفتن با گوشی باید بدانید این است که از تمام پتانسیل دوربین موبایل استفاده کنید. در حال حاضر گوشی های شیائومی و گوشی های آیفون از محبوب ترین اسمارت فون هایی هستند که تصاویر بی نظیری میگیرند. هر کدام از این دوربین ها ویژگی ها و قابلیت هایی دارند که با شناخت و به کارگیری آن ها می توانید تصاویر بهتری ثبت کنید. به همین دلیل است که می گوییم سعی کنید تنظیمات دوربین گوشی را بررسی کنید.

به طور مثال برای عکاسی با گوشی شیائومی، لازم است این نکته را بدانید که بسیاری از گوشی های شیائومی دارای لنز ماکرو هستند. این لنز به شما کمک میکند تا بهترین تصاویر را از اجسام کوچک بگیرید. به طور مثال با آگاهی به این موضوع و نحوه به کارگیری صحیح از لنز ماکرو به همراه مشاهده یک آموزش عکاسی از محصولات با موبایل، می تواند خروجی بی نظیری داشته باشد که شاید هم رده با خروجی عکاسی محصول صنعتی باشد!

شاید این مطلب جذاب باشد
چطور بفهمیم فلش مموری سوخته است؟

عکاسی حرفه ای با گوشی لب ساحل

در فضای باز عکس بگیرید، از بهترین ترفندهای عکاسی با موبایل

عکاسی، بازی با نور است! اگر این موضوع را به خوبی درک کنید، تصاویر بسیار زیبایی ایجاد خواهید کرد. زمانی که در فضای باز و با نور طبیعی شروع به عکس برداری می کنید، جلوه ی طبیعی و خاصی به سوژه می بخشید. نورپردازی در حالت روز و شب فضای عکس را بهتر می کند. حتی اگر امکان تصویربرداری در فضای باز وجود نداشت، سعی کنید سوژه را جایی قرار دهید که نور طبیعی روز (نور پنجره) روی سوژه بتابد. در غیر این صورت شما یک عکس ضدنور خواهید داشت. یعنی سوژه بسیار تاریک می شود.

استفاده از ابزارهای ویرایشگر بعد از عکاسی با موبایل یا استفاده از فیلترهای دوربین گوشی

این ترفند، در مرحله ی پس از عکاسی، مورد استفاده قرار میگیرد. کم و زیاد کردن نور، کنتراست، برش تصویر و ویرایش های این چنینی، می تواند تصویر خام و خروجی را زمین تا آسمان متفاوت کند. ساده ترین کار استفاده از فیلترهای خود گوشی است. حتی قبل از عکاسی هم می توانید فیلتر را انتخاب کنید سپس با فیلتر، تصویربرداری کنید. اما بعد از عکاسی هم این امکان وجود دارد که تصاویر را ویرایش کنید. در این قسمت برخی از بهترین برنامه های ادیت عکس را معرفی می کنیم:

1 – ویرایشگر حرفه ای Air Brush مناسب برای عکس های پرتره

 برنامه Air Brush بهترین و پرقدرت ترین برنامه برای تغییرات اساسی در تصویر است. این برنامه قابلیت های دیگری همچون محو لک و جوش، روتوش هنری، تغییر شکل و سفید کردن دندان برخوردار است. می توانید از انواع فیلترهای موجود در این برنامه برای ویرایش تصاویر خود استفاده کنید.

2 – نرم افزار حرفه ای After Focus برنامه ای مناسب برای تبدیل عکس معمولی به عکس حرفه ای

برنامه افتر فکوس کاربرد زیادی برای در عکس برداری حرفه ای دارد و برای مات کردن پیش زمینه تصویر استفاده می شود. قابلیت هایی نظیر مات کردن تصویر، ابزارهای بلوری کردن، گرفتن 2 عکس از یک شی از مزایای این برنامه است.

3 – نرم افزار Snapseed، بهترین برنامه ادیتور برای عکس های اینستاگرام

ویرایشگر حرفه ای Snapseed مناسب برای افرادی است که عکس های خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند. این برنامه از ویژگی هایی همچون افکت های جذاب، ابزار برش تصویر، ابزار تنظیم نور و رنگ، ابزارهای قلم و قابلیت چرخ عکس برخوردار است.

شاید این مطلب جذاب باشد
چرا گوشی کارت حافظه را نمیخواند؟

4 – ابزار Google Camera، بهترین برنامه اندروید برای محو کردن بک گراند عکس

برنامه حرفه ای گوگل کمرا تصاویر خلاقانه و حرفه ای زیبایی را خلق می کند و بسیار پر کاربرد است. با این برنامه می توانید، فیلترهای مختلف را روی تصویر بگذارید و اطراف سوژه اصلی را محو کنید. در اصل بلور کردن بک گراند تصویر با این برنامه به سادگی ممکن خواهد بود.

عکاسی حرفه ای با گوشی اندروید

به کارگیری تجهیزات عکاسی با گوشی (عکاسی با لنز موبایل، رینگ لایت، پایه نگهدارنده)

در فرایند عکاسی با گوشی هم مانند عکاسی با دوربین دیجیتال می توانید از انواع ابزارها و تجهیزات حرفه ای استفاده کنید. به طور مثال استفاده از لنز دوربین موبایل می تواند نتایج را متفاوت کند. همچنین کسانی که قصد عکس برداری حرفه ای با موبایل را دارند، از تجهیزات پیشرفته تر نظیر رینگ لایت یا پایه دوربین استفاده می کنند.

عکاسی حرفه ای با موبایل به کمک لنز موبایل

لنز موبایل یک وسیله جانبی است که جذابیت تصاویر شما را چند برابر می کنند. این ابزارهای کوچک روی گوشی و تبلت به آسانی نصب می شوند و برای عکس برداری نزدیک از محصولات بهترین پیشنهاد است که وضوح تصویر را حفظ می کند. برای مشاهده این وسیله جانبی می توانید به صفحه خرید لنز موبایل در فروشگاه اینترنتی جانبی سر بزنید.

قابلیت های دوربین گوشی را برای تجربه عکاسی بی نظیر با موبایل، شناسایی و استفاده کنید!

سعی کنید تنظیمات دوربین را به خوبی بررسی کرده و انواع قابلیت ها را بشناسید. به طور مثال از حالت HDR غافل نشوید. قابلیت حالت HDR در بیشتر گوشی های هوشمند وجود دارد و سبب متعادل سازی نوردهی در زمان های مختلف می شود و مناسب ترین حالت برای عکاسی منظره به حساب می آید.

عکاسی پرتره با گوشی موبایل

نکات مهم عکاسی پرتره با گوشی

استفاده از حالت پرتره افکت های جذابی را در اختیار مخاطبان قرار می دهد. عکس پرتره با گوشی دارای تکنیک های زیادی است که در این قسمت قصد داریم به آن بپردازیم. نکات مهم در عکاسی پرتره عبارتند از:

 • نورپردازی
 • پس زمینه مناسب عکاسی
 • کادربندی صحیح
 • نگاه مستقیم و غیرمستقیم

البته آخرین نکته درباره عکاسی پرتره با موبایل این است که از نرم افزارهای موجود غافل نشوید!

نصب برنامه عکاسی پرتره حرفه ای اندروید

تعداد زیادی نرم افزارهای حرفه ای وجود دارند که در عکاسی پرتره بسیار پر اهمیت هستند و شما می توانید افکت های مختلفی را بر روی سوژه مورد نظر اجرا کنید. نرم افزارهایی که در قسمت بالا معرفی کردیم، به شما کمک می کنند تا تصاویر پرتره بسیار خوبی ثبت کنید.

شاید این مطلب جذاب باشد
کاهش اندازه عکس در Android

گرفتن عکس هنری با گوشی موبایل اندروید

آموزش گرفتن عکس هنری با گوشی 

قطعا برای شما هم پیش آمده است که با دیدن عکس های هنری دیگران شگفت زده شده باشید. ثبت تصاویر خلاقانه و زیبا نیازمند آموزش های حرفه ای است. عکس های هنری توجه بسیاری از مخاطبان را جذب می کند و انرژی زیادی به آن ها منتقل می کند. در این قسمت قصد داریم نکات ارزشمند درباره نحوه ی گرفتن عکس هنری با گوشی را با شما به اشتراک بگذاریم.

 • سوژه مورد نظر را در کادر جا دهید. زمانی که از یک سوژه عکس برداری می کنید حتما سوژه را از کادر اصلی دور نکنید. این کار از زیبایی تصویر شما می کاهد.
 • تاثیر سایه بر زیبایی سوژه را جدی بگیرید.قطعا وجود سایه در کادر، تصویر را جذاب تر می کند. سوژه مورد نظر را جلوی نور خورشید یا یک منبع مصنوعی قرار دهید و سپس عکس بگیرید.
 • عکس برداری از زاویه های مختلف را فراموش نکنید. به هنگام عکس برداری از چندین زاویه مختلف از سوژه عکس بگیرید. این کار سبب می شود علاوه بر داشتن چندین عکس در حالت های مختلف، سبب بیشتر شدن مهارت شما می شود.

عکاسی از محصول با گوشی موبایل ایفون

آموزش عکاسی از محصولات با موبایل

امروزه تعداد کثیری از مردم از طریق گوشی های موبایل درآمد کسب می کنند. این افراد با عضویت در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام، با به اشتراک گذاشتن تصاویر ثبت شده به کسب درآمد از اینستاگرام می پردازند. به عنوان مثال با عکاسی از لباس برای اینستاگرام موفق به فروش محصولات خود می شوند. با یادگیری و آموزش نحوه ی صحیح عکس گرفتن از محصولات می توان مشتریان زیادی را جذب کرده و درآمدزایی کنید. نکاتی که درباره عکاسی از محصولات با گوشی باید بدانید، شامل موارد زیر است:

 • پس زمینه مناسب انتخاب کنید. پس زمینه در عکاسی بسیار پر اهمیت است. برای عکس برداری از محصولات نیاز به یک بک گراندی دارید که جزئیات محصول شما به خوبی دیده شود. زمینه ی سفید برای این کار پیشنهاد مناسبی است.
 • سایه ها، در عکاسی محصول، اصلا جالب نیستند! باید سعی کنید تا جای امکان از ایجاد سایه جلوگیری کنید. معمولا با نور زیاد می توان به خوبی جزئیات محصول را نشان داد اما باید توجه داشته باشید که از نور لامپ های معمولی استفاده نکنید. اگر میتوانید یک رینگ لایت بخرید و بهترین تصاویر بدون سایه را از محصولات بگیرید. در غیر این صورت نور مهتابی می تواند گزینه خوبی برای عکاسی از محصولات اینستاگرام باشد.
 • ثبت تصاویر خارق العاده با حالت پرتره را فراموش نکنید. گرفتن عکس در حالت پرتره سب تمرکز مشتری بر روی محصول می شود. 
 • از برنامه های ویرایشگر استفاده کنید و ایرادات تصاویر ثبت شده را برطرف کنید. حتما پس از گرفتن عکس از محصول، تصویر را با برنامه ها مناسب تغییر دهید. 
شاید این مطلب جذاب باشد
گوگل مشکل هنگ کردن اپلیکیشن‌ها در اندروید را حل می‌کند

برخی از نکات ساده که درباره عکاسی با گوشی باید بدانید

 • لنز دوربین خود را تمیز کنید. لنز های کثیف و پر لکه موجب خراب شدن عکس می شوند. توجه داشته باشید که از پاک کردن لنز دوربین گوشی با لباس یا دستمال های زخیم خودداری کنید. همچنین دستمال کاغذی هم گزینه مناسبی برای تمیز کردن لنز دوربین گوشی نیست. قبل از گرفتن عکس لنز موبایل خود را توسط دستمال های مخصوص نظیر میکروفایبر پاک کرده و سپس عکس بگیرید.
 • تا جای امکان از زوم کردن خودداری کنید. همان طور که در قسمت های قبل گفته شد، زوم کردن کیفیت عکس شما را کم می کند. قطعا تصاویر نامطلوب و بی کیفیت زیبایی سوژه را از بین می برد. برای بزرگ نمایی به سوژه خود نزدیک تر شوید.
 • سعی کنید جلوی تکان های دست رو بگیرید. شاید تکان های دست به چشمتان نیاید اما تکیه دادن دستانتان بر یک تکیه گاه میتواند خروجی تصویربرداری را متفاوت کند.
 • به عنوان آخرین نکته، خلاقیت را به کار بگیرید! گاهی اوقات با کمی خلاقیت می توان تصاویر بی نظیری خلق کرد. به طور مثال می توانید از پنکه رومیزی استفاده کنید و حس وزش باد را در برخی از تصاویر ایجاد کنید. به طور مثال اگر به گرفتن عکس هنری با گوشی علاقه مند هستید و موهای بلندی دارید، این ایده می تواند بسیار جالب باشد.

 

سخن نهایی درباره خلق عکس حرفه ای با گوشی موبایل اندروید یا آیفون

در این مقاله از وبلاگ جانبی سعی کردیم تمام نکاتی که درباره عکس گرفتن با گوشی وجود دارد را بررسی کنیم و به شما کمک کنیم تا با دانستن این موارد تجربه بی نظیری از عکاسی حرفه ای با گوشی داشته باشید. در صورتی که هر یک از موارد برای شما لذت بخش و تاثیرگذار بود، خوشحال میشویم نظر خودت را با ما درمیان بگذارید. همچنین به خاطر داشته باشید که اگر سوالی درباره هر قسمتی از مقاله برایتان ایجاد شد، ما در اولین فرصت ممکن به آن پاسخ می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا