لوازم جانبی

مقایسۀ ماوس گیمینگ با ماوس معمولی

اگر شما هم یک گیمر حرفه‌ای هستید و ساعات طولانی از روز به بازی‌های کامپیوتری مشغول می‌شوید، برای تجربه هیجان بیشتر بدون شک به لوازم جانبی مخصوص بازی نیاز دارید. در بازار لوازم جانبی زیادی از نظر ظاهری و عملکردی به صورت ویژه برای راحتی و لذت بیشتر گیمرها طراحی شده است، از کیبورد گیمینگ و هندزفری گیمینگ بگیرید تا ماوس و ماوس پد گیمینگ. حتی به صورت تخصصی ست‌ گیمینگ شامل تمامی این لوازم نیز توسط برخی برندها عرضه شده است.

اما ماوس گیمینگ چه تفاوتی با ماوس معمولی دارد، که استفاده از آن برای یک گیمر ضروری شده است؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال همراه ما باشید.

تفاوت‌های اساسی موس گیمینگ با موس معمولی

موس‌های گیمینگ از نظر طراحی ظاهری و عملکردی با موس‌های معمولی تفاوت‌های بسیاری دارند. این تفاوت‌ها به یک گیمر کمک می‌کند که نه تنها از ساعت‌ها بازی کردن خسته نشود، بلکه هیجان بیشتری هم تجربه کند.

1.نور پردازی

نورپردازی RGB مهم‌ترین خصوصیت لوازم جانبی گیمینگ‌ها است. این نورپردازی جلوه‌ی رنگین کمانی به موس می‌بخشد و اگرچه در عملکرد موس تفاوتی ایجاد نمی‌کند؛ اما، قطعا هیجان و حس حرفه‌ای بودن را به گیمرها القا می‌کند. در صورتی که دیگر ماوس‌ها به ندرت نورپردازی می‌شوند.

نورپردازی تفاوت ماوس گیمینگ با ماوس معمولی

2.کلیدهای کنترلی بیشتر

روی ماوس‌های معمولی تنها 3 یا 4 کلید دیده می‌شود. دو کلید برای راست کلیک و چپ کلیک و کلید سوم و چهارم برای اسکرول کردن و بالا و پایین بردن صفحات طراحی شده است؛ اما، روی ماوس‌های گیمینگ کلیدهای بیشتری وجود دارد که به بازیکن این امکان را می‌دهد تا روی بازی خود کنترل بیشتری داشته باشد.

شاید این مطلب جذاب باشد
آیا افزایش ظرفیت باتری گوشی ممکن است؟

3.ابعاد بزرگتر

معمولاً ماوس‌های گیمینگ ابعاد و وزن بیشتری نسبت به ماوس‌های معمولی دارند. این ویژگی‌ها به گیمر کمک می‌کند تا با دقت بیشتری موس را در اختیار بگیرد.

4.دقت بیشتر

ماوس‌های مخصوص بازی با میزان دقت بیشتری در مقایسه با ماوس‌های معمولی تولید می‌شوند تا با کوچک‌ترین حرکتی، سریع‌تر و دقیق‌تر واکنش نشان دهند. معیار اندازه‌گیری میزان دقت ماوس را با DPI یا Inch Dost Per اندازه‌گیری می‌کنند. هرچه میزان دی پی آی ماوس بیشتر باشد، میزان دقت بیشتری در عملکرد دارد، البته فراموش نکنید که همیشه میزان DPI بالاتر موس به بهتر شدن بازی کمک نمی‌کند.

5.تنظیم میزان DPI

میزان DPI مانند تیغ دو لبه عمل می‌کند، به این معنی که اگر میزان دقت ماوس بالاتر از نیاز بازی باشد، می‌تواند اثر معکوس روی عملکرد بازیکن بگذارد. به همین دلیل ماوس‌های گیمینگ با دقتی در بازه‌ی 100 تا 1600 طراحی می‌شوند، تا خود گیمر با توجه به نوع بازی و سرعت عملی که دارد، میزان DPI موشوارۀ گیمینگ خود را تنظیم کند.

6.طراحی ارگونومیک

حتما می‌دانید که برای طراحی وسایل و لوازم ارگونومیک روی سهولت استفاده و راحتی وسیلۀ موردنظر تأکید بیشتری می‌شود. این سبک طراحی باعث می‌شود که بازیکن بعد از ساعت‌ها استفاده از موس کم‌ترین احساس خستگی و درد نداشته باشد.

طراحی ارگونومیگ ویژگی ماوس گیمینگ

7.قابلیت شخصی سازی کلیدها

این که بتوانید خودتان مشخص کنید هر کدام از کلیدهای روی ماوس چه کاری انجام دهند، بیشتر شبیه به یک رویاست. رویایی که در ماوس‌های گیمینگ محقق شده است. شما می‌توانید برنامه ریزی کنید و براساس نیاز خود برای هر دکمه وظیفۀ را تعریف نمایید تا در هنگام بازی سرعت عمل بالاتری داشته باشید. این قابلیتی است که ماوس‌های معمولی فاقد آن هستند.

شاید این مطلب جذاب باشد
با کاربردی ترین روشهای جلوگیری از سرقت اطلاعات تلفن همراه آشنا شوید

8.تنظیم وزن

همانطور که گفتیم در ماوس‌های مخصوص بازی برخلاف موس‌های عادی، باید وزن ماوس زیاد باشد، تا گیمر بتواند کوچک‌ترین حرکت آن را زیر دست خود کنترل کند. جالب است بدانید که برخی از مدل‌های این موس‌ها حتی این امکان را فراهم می‌کنند تا با اتصال وسایل و وزنه‌های مخصوصی، وزن آن‌ها را بیشتر یا کمتر کنید و به همین راحتی ماوس را حتی از نظر وزنی شخصی سازی نمایید.

قابلیت تنظیم وزن ویژگی ماوس مخصوص بازی

9.سرعت ارسال سیگنال

سرعت ارسال سیگنال و پاسخگویی از دیگر ویژگی‌هایی است که برای طراحی یک ماوس گیمینگ به آن اهمیت ویژه‌ای خواهند داد. این سرعت را با میزان سنجش عملکرد ماوس یا Polling Rate می‌سنجند و واحد آن هرتز است.

براساس این معیار هرچه Polling Rate بیشتر باشد، سرعت ارسال سیگنال موس بیشتر شده و لگ یا تأخیر کمتری خواهد داشت. بر این اساس اگر یک موس Polling Rate برابر با 125 هرتز داشته باشد، در هر ثانیه 125 سیگنال به کامپیوتر ارسال می‌کند و به عبارتی هر 8 میلی ثانیه یک‌بار فرمانی از سمت ماوس به کامپیوتر منتقل می‌شود.

در نظر داشته باشید که بالا بودن سرعت ارسال سیگنال موس، پردازنده را بیشتر درگیر می‌کند و باید با قدرت آن همخوانی داشته باشد. چرا که در هر ثانیه باید فرمان‌های بیشتری را پردازش کند.

10.دوام و طول عمر بالاتر

ماوس‌های گیمینگ معمولا در مقایسه با ماوس‌های عادی از مواد بادوام‌تر و باکیفیت‌تری ساخته می‌شوند تا طول عمر بیشتری داشته باشند.

مقایسۀ ماوس گیمینگ با ماوس معمولی در یک نگاه

ما در این مقاله به 10 تفاوت موس گیمینگ با موس معمولی پرداختیم. مسلما ماوس‌های مخصوص بازی قابلیت‌ها و توانایی‌های بسیار بیشتری دارند و به خصوص برای گیمرها و طراحان گرافیک می‌توانند راحتی بیشتری را به ارمغان بیاورند؛ اما، نباید فراموش کرد که قیمت این ماوس‌های بسیار بیشتر از ماوس‌های معمولی است و تنها وقتی خرید آن‌ها به صرفه است که به منظور استفاده‌های تخصصی به سراغ‌شان بروید.

شاید این مطلب جذاب باشد
چگونه می توان خزه های زیر شیشه را از بین برد؟

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا