لوازم جانبی

مشکل سیاه شدن گوشی های هوشمند چیست؟

سیاه شدن صفحه گوشی یکی از مشکلات گوشی های هوشمند است. با سیاه شدن صفحه، عملا گوشی غیرقابل استفاده خواهد شد و حتی در صورت روشن بودن گوشی، نمی توانید از آن استفاده کنید.این اتفاق ممکن است به دلایل مختلف مانند باگ های نرم افزاری یا مشکلات سخت افزاری رخ دهد.

 ما در این مقاله دلایل بروز این مشکل را بررسی می کنیم و با روش روشن کردن گوشی بعد از سیاه شدن صفحه آشنا می شویم. اگر این اتفاق ترسناک برای گوشی شما رخ داده است و با مشکل سیاه شدن گوشی های هوشمند رو به رو شده اید، در ادامه این مقاله با جانبی همراه باشید.

سیاه شدن گوشی یا "Black Screen of Death

منظور از سیاه شدن گوشی های هوشمند چیست؟

سیاه شدن گوشی یا “Black Screen of Death” حالتی است که می توان آن را به کما تشبیه کرد. در این حالت صفحه گوشی خاموش شده و به هیچ وجه امکان استفاده از آن وجود نخواهد داشت. گاهی اوقات، حتی ممکن است صدای زنگ خوردن گوشی شنیده شود ولی به دلیل خاموش بودن صفحه امکان کار کردن با آن وجود ندارد.

در بعضی از موارد قبل از سیاه شدن گوشی علائمی مانند پرش صفحه یا سیاه شدن تدریجی صفحه از گوشه ها دیده می شود. در مواردی نیز بدون هیچ پیش زمینه ای ناگهان شاهد سیاه شدن صفحه گوشی هستیم. دقت کنید سیاه شدن صفحه گوشی با مشکل خاموش شدن صفحه گوشی بعد از تماس متفاوت است. معمولا خاموش شدن صفحه بعد از تماس به دلیل مشکل سنسور ها است و  “Black Screen of Death” محسوب نمی شود.

مشکلات سخت افزاری که باعث سیاه شدن گوشی می شوند

مشکلات سخت افزاری اصلی ترین و مهم ترین دلایل سیاه شدن گوشی هستند. در صورت بروز اینگونه مشکلات باید از طریق مراجعه به تعمیر کار حرفه ای مشکل گوشی خود را حل کنید.

شاید این مطلب جذاب باشد
اندروید ۱۴ از ارتباط ماهواره‌ای پشتیبانی می‌کند

سیاه شدن گوشی به دلیل مشکلات مربوط به باتری

سیاه شدن گوشی به دلیل مشکلات مربوط به باتری گوشی

تقلبی بودن باتری، وارد شدن ضربه به باتری و کاهش ظرفیت باتری در اثر استفاده ممتد می تواند باعث سیاه شدن صفحه گوشی شود. معمولا این مشکل در گوشی هایی که عمر بیشتر از 2 سال دارند بروز می کند و در آیفون ها شایع تر است.

علائمی مانند خالی شدن شارژ گوشی یا عدم شارژ کامل در کنار سیاه شدن صفحه می توانند نشانه های باتری معیوب باشند. در این موارد با خرید باتری گوشی اصل از یک فروشگاه معتبر می توانید مشکل خود را حل کنید.

آسیب دیدگی و معیوب بودن صفحه گوشی؛ مهم ترین عامل سیاه شدن گوشی

صفحه نمایش بزرگ گوشی های امروز در مقابل ضربه ها به شدت آسیب پذیر هستند. سقوط گوشی، وارد شدن فشار در جیب، افتادن یک وسیله روی گوشی و مواردی از این دست می توانند باعث آسیب دیدگی صفحه نمایش شوند. حتی در مواردی که هیچ ترک یا شکستگی روی صفحه نمایش وجود ندارد نیز احتمال آسیب دیده بودن صفحه نمایش وجود دارد.

در این موارد صفحه نمایش معمولا به آرامی سیاه می شود. وجود پرش ها یا خاموش و روشن شدن صفحه نیز از نشانه های آسیب دیدگی اسکرین هستند. گاهی اوقات برای حل مشکل سیاه شدن گوشی مجبور می شوید تا صفحه نمایش گوشی را عوض کنید. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی توصیه می شود تا از گلس گوشی استفاده کنید.

سیاه شدن صفحه در اثر ضربه خوردن گوشی و آسیب به برد گوشی

سقوط گوشی از ارتفاع و وارد شدن شوک های ناگهانی می تواند باعث آسیب دیدگی قطعات داخلی و برد اصلی گوشی شود. اگر قبلا ضربه شدیدی به گوشی وارد شده و حالا شاهد سیاه شدن گوشی هستید، احتمالا باید نگران ضربه خوردن به برد اصلی گوشی باشید.

شاید این مطلب جذاب باشد
اپل به نگرانی‌های مربوط به دقت پایین تشخیص تصادف آیفون ۱۴ پاسخ داد

در این موارد باید به یک تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید تا مشکل را بررسی کند. این موضوع می تواند هزینه های زیادی روی دست شما بگذارد. از آنجایی که گوشی ها همیشه در خطر سقوط و ضربه خوردن هستند، اگر از گارد گوشی استفاده نمی کنید بهتر است از این به بعد به فکر یک راه حل بهتر برای مراقبت از گوشی خود باشید. با خرید گارد گوشی می توانید بروز بسیاری از مشکلات سخت افزاری همچون سیاه شدن گوشی جلوگیری کنید.

نقش مشکلات نرم افزاری در سیاه شدن گوشی

دلایل نرم افزاری سیاه شدن گوشی های هوشمند

مشکلات نرم افزاری زیادی می توانند در سیاه شدن صفحه گوشی های هوشمند نقش داشته باشند. مهم ترین مشکل نرم افزاری، وجود ویروس و بد افزار ها در گوشی است. علاوه بر این نصب برنامه های نا امن و مشکلات مربوط به آپدیت های سیستم عامل نیز ممکن است در سیاه شدن گوشی نقش داشته باشند.

از طرفی جیلبریک کردن آیفون و روت کردن گوشی های اندرویدی نیز با برهم زدن کارکرد طبیعی گوشی می توانند باعث سیاه شدن صفحه گوشی های هوشمند شوند. در مواردی اتصال گوشی به دستگاه های نا ایمن و معیوب نیز می تواند در برنامه های اصلی گوشی مشکل ایجاد کند. اتصال به دستگاه های بلوتوثی مانند هندزفری بلوتوث، ضبط ماشین یا مودم های عمومی وای فای هم می توانند در برنامه های گوشی مشکل ایجاد کنند.

 ریست فکتوری برای حل مشکل سیاه شدن صفحه گوشی

رفع مشکل نرم افزاری سیاه شدن صفحه نمایش

در اکثر موارد ریکاوری یا ریست کردن گوشی می تواند باعث رفع مشکل نرم افزاری سیاه شدن گوشی شود. بهترین راه برای رفع مشکل ویروسی شدن گوشی و مشکلات مربوط به بدافزار ها ریست فکتوری کردن گوشی است. پاک کردن تمام اطلاعات گوشی و بازگرداندن آن به حالت کارخانه معمولا باعث رفع بسیاری از مشکلات نرم افزاری می شود. اگر اطلاعات مهمی در گوشی دارید، قبل از ریست فکتوری یک بک آپ از اطلاعات خود تهیه کنید.

شاید این مطلب جذاب باشد
مگ سیف اپل چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر مشکلات نرم افزاری به دلیل روت یا جیلبریک باشد، کار بسیار سختی برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه خواهید داشت. در مواردی ممکن است هرگز این مشکلات رفع نشوند. با این حال یک تعمیر کار حرفه ای می تواند به شما برای حل این مشکل کمک کند.

روشن کردن گوشی آیفون بعد از سیاه شدن

روشن کردن گوشی بعد از سیاه شدن صفحه

 اگر صفحه گوشی شما سیاه شده است می توانید از روش Hard Reset در  آیفون یا Recovery mode در اندروید برای روشن کردن مجدد گوشی استفاده کنید. علاوه بر این جدا کردن باتری در گوشی های قدیمی و نصب مجدد آن نیز می تواند کارساز باشد.

روشن کردن صفحه آیفون با استفاده از Hard reset

برای هارد ریست کردن آیفون باید دکمه فیزیکی Home و دکمه Sleep/Wake را با هم نگه دارید تا گوشی ریستارت شود. در آیفون 7 به جای Sleep/Wake باید دکمه Volume Down را نگه دارید. در مدل های جدید تر که دکمه Home حذف شده است، برای هارد ریست کردن باید به ترتیب دکمه های Volume Up و Volume Down را بگیرید و سپس Sleep/Wake را نگه دارید. با انجام این روش گوشی شما مجددا روشن خواهد شد.

روشن کردن کردن صفحه گوشی های اندروید با استفاده از Recovery mode

در گوشی های اندرویدی نیز می توان با استفاده از کلید های فیزیکی و فعال کردن حالت ریکاوری مود، گوشی را از حالت “Black Screen of Death” خارج کرد. به دلیل گستردگی شرکت های سازنده گوشی های اندروید، روش های مختلفی برای ورود به حالت ریکاوری مود وجود دارد. اگر گوشی شما از اندروید 9 یا 10 استفاده می کند می توانید با فشردن همزمان کلید Power و Volume Down وارد حالت ریکاوری مود شوید. با ورود به صفحه ریکاوری می توانید گزینه Restart را انتخاب کنید تا گوشی مجددا روشن شود.

شاید این مطلب جذاب باشد
معرفی قاب های نیلکین برای جدیدترین گوشی ها

اگر تلفن هوشمند شما بعد از انجام این مراحل روشن شد باید خوشحال باشید. زیرا به احتمال زیاد مشکل سخت افزاری در گوشی شما وجود ندارد.

جمع بندی کلی مقاله

در این مقاله به بررسی مشکل سیاه شدن گوشی های هوشمند و دلایل آن پرداختیم. مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری زیادی هستند که موجب سیاه شدن صفحه گوشی می شوند. اگر سوالات بیشتری در این مورد دارید می توانید از طریق بخش کامنت ها با کارشناسان جانبی در ارتباط باشید. همچنین اگر تجربه و اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا