لوازم جانبی

علت باد کردن باتری گوشی یا تبلت چیست؟

در هنگام استفاده ار گوشی موبایل، تبلت، لپتاپ یا گجت های دیگر ممکن است ممکن متوجه تغییر حالت باتری یا باد کردن باتری شوید! حال اینکه این باتری متورم می تواند خطرناک باشد! با ما همراه باشید…

علت باد کردن باتری گوشی موبایل چیست؟

در هنگام مواجه شدن با باتری باد کرده ممکن است به موارد زیادی فکر کنید! علت باد کردن باتری های موبایل می تواند دلالیل متفاوتی داشته باشد. دلایلی همچون عدم استفاده از شارژر مناسب، بیش از حد شارژ کردن باتری، استفاده از باتری های غیر اورجینال و اصلی و … . اما چه راهکار هایی وجود دارد؟ راهکارهایی برای پیشگیری از خرابی باتری وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت و راهکارهایی برای مواجه شدن با باتری باد کرده. ابتدا در مورد علت باد کردن باتری گوشی و تبلت صحبت خواهیم کرد و بعد راهکار های اساسی برای جلوگیری از بادکردن باتری گوشی موبایل را خواهیم گفت.

علت باد کردن باتری

چرا باتری ها باد می کنند؟

باید بدانیم که باتری های لیتیوم یونی در بیشتر دستگاه های الکترونیکی مانند گوشی های موبایل، تبلت ها، لپ تاپ ها، مسیر یاب ها و کنسول های بازی قابل حمل مورد استفاده قرار می گیرند و علت باد کردن باتری می تواند نقص های تولیدی باشد یا استفاده زیاد و اتمام عمر باتری یا عدم استفاده و یا استفاده نادرست از باتری ها و … باشد.
به گفته پروفسور Don Sadoway در علم شیمی زمانی که سلول ها بیش از حد شارژ می شوند واکنش های نامطلوبی رخ می دهد. محدودیت های دقیق در مورد چگونگی جریان با یک سلول لیتیوم یون وجود دارد. در طول شارژ معمولی، شما لیتیوم فلزی را مشاهده نمی کنید، که به طور ذاتی ناپایدار است. اما در طول شارژ بیش از حد، لیتیوم سریع تر از آنچه که می تواند از بین برود، سریع تر تولید می کند. نتیجه این است که صفحات فلزی لیتیوم بر روی آند قرار دارند. در عین حال، کاتد تبدیل به عامل اکسید کننده می شود و ثبات را از دست می دهد. این واکنش گرما تولید می کند و این گرما گازهای داخل باتری را گرم می کند موجب گسترش آنها می شود. بدون تهویه مناسب، پوشش باتری با گازها گسترش پیدا می کند، ظاهر آن را تحریف می کند و ظاهر آن را به ظاهری متورم تبدیل می کند.

بادکردن باتری لپتاپ

به همین دلیل است که زمانیکه باتری لیتیوم یونی گوشی موبایل یا تبلت شما به پایان عمر خود نزدیک می شود بیش از حد معمول داغ شود و بعد از مدتی علائم باد کردن را می توان به وضوح دید.
طراحان و تولید کنندگان باتری نسبت به این موضوع کاملا آگاه هستند و طراحی های خود را بر این اساس انجام می دهند تا زمانی که بتوانند طراحی و تولید خود را توسعه دهند و نسل جدید تر با ساختاری متفاوت را به بازار عرضه کنند. درون اغلب باتری ها از مدار هایی استفاده شده است اغلب به منظور تنظیم شارژ باتری استفاده می شود و اگر میزان شارژ فراتر از حد مجاز باتری باشد آنرا تشخیص می دهد و جریان برق را قطع می کند. اما گاهی به دلایل مختلف ممکن است این مدار ها بخوبی کارنکنند و دارندگاه گوشی های موبایل با باتری های متورم روبرو شوند.

شاید این مطلب جذاب باشد
چطور هندزفری را تمیز کنیم؟

چرا باتری ها باد می کنند

با باتری باد کرده گوشی موبایل چه کنیم؟

اگر باتری گوشی موبایل یا تبلت شما باد کرده است اولین گام این است که احتیاط کنید و باتری گوشی شما در حالت بسیار خطرناکی قرار دارد و در این حالت باتری بسیار آسیب پذیر است، زیرا پوشش آن در حال حاضر تحت فشار ناشی از گازهای ساخته شده در داخل باتری است. به طور خلاصه، تماس و برخورد هر گونه وسیله ای را با باتری متورم به دقت کنترل و مراقبت کنید.
گام دوم این است که اگر خودتان قادر به تعویض باتری هستید یعنی اگر درب گوشی شما باز می شود و می توانید باتری را از جای خود جدا کنید با احتیاط و دقت فراوان آنرا از جای خود جدا کرده و آنرا بیرون آورید و به آرامی باتری را در جایی خنک و امن قرار دهید.اگر خودتان قادر به تعویض باتری باتری گوشی یا تبلت تان نیستید یعنی درب گوش به راحتی قابل جدا سازی نیست مانند باتری سامسونگ s6، گوشی را خاموش کنید و از آن استفاده نکنید و گوشی را در جایی خنک قرار دهید و در اسرع وقت نسبت به تعویض باتری از طریق نمایندگی های مجاز اقدام کنید.
برای خارج کردن باد باتری باد کرده هرگر آنرا سوراخ نکنید! 

از رها کردن باتری های باد کرده در مکانهایی که میتواند توسط بچه ها یا حیوانات خانگی برداشته شود جدا خود داری کنید.از فشردن و سوراخ  کردن باتری نیز جدا خودداری کنید و توجه داشته باشید که این اقدام ممکن است منجر به انفجار و آسیب های ویرانگر شود. انفجار باتری گوشی گلکسی نوت 7 یکی از اتفاقات نگران کننده برای شرکت سامسونگ بود.گزارشات انفجار باتری نوت 7 اینقدر زیاد بود که سامسونگ اقدام به جمع آوری گوشی نوت 7 شد و تولید آنرا متوقف کرد. سامسونگ دلایل این اتفاق را اینگونه بیان کرد: “با توجه به تحقیقات انجام شده، به این نکته رسیدیم که مشکل ایجاد شده به خاطر ایرادی در ساختار باتری‌ها است. گرم شدن بیش از حد باتری به خاطر از بین رفتن لایه‌ی عایق بین کاتد و آند اتفاق می‌افتد. این اتفاق، اشکالی نادر در مراحل تولید است.”

شاید این مطلب جذاب باشد
نحوه فعال سازی کابل HDMI

انفجار باتری نوت 7


اخباری هم در مورد انفجار باتری آیفون 6 در یکی از نمایندگی های اپل منتشر شده بود که افراد حاضر در محل از وجود دود غلیظ و آتش خبر داده بودند که بعدا مشخص شد این این فردی که  از کارمندان این کمپانی نبوده و تنها در حال درمیان گذاشتن تجربه خود با سایرین بوده، باعث بروز حتدثه شده است. به گفته این کاربر زمانی که برای بیرون کشیدن باتری از نوار چسبناک زیر باتری را بیرون میکشیده این نواز پاره شده بخش پایینی آن نیز زیر باتری جا مانده و برای برای بیرون کشیدن باتری آنرا خم کرده و همین امر باعث  ایجاد جریانی کوتاه شده و جرقه ای ایجاد شده  و خوشبختانه پیش از انفجار او باتری رادرون آب قرار میدهد.

عواملی که در باد کردن باتری ها موثرند!

گاهی اوقات فرسودگی باتری باعث تورم آن می شود که در این حالت تنها راه چاره تعویض باتری است اما با به کار گیری راههایی می توان به طول عمر باتری افزود. اما عواملی هستند که باعث کاهش عمر باتری می شوند.

  • همیشه از شارژر مناسب و اورجینال استفاده کنید: 

شارژر های دیواری و شارژر فندکی  ارزان قیمت زیادی در بازار وجود دارد که ممکن است بتواند گوشی موبایل و تبلت شما را شارژ کند اما آنها خریداری نکنید و به هیچ عنواع از آنها استفاده نکنید. همیشه از شارژر اصلی و اورجینال مناسب با گوشی تان استفاده کنید. عدم توجه به اصالت شارژر باتری علاوه بر خرابی باتری ممکن است جان شما را به خطر بیاندازد.

  • پس از اتمام شارژ دستگاه خود را از شارژر جدا کنید:

دستگاهی که شارژ می کنید چه لپ تاپ باشد چه یک گوشی هوشمند دقت داشته باشید که پس از اتمام شارژ آنرا از شارژر جدا کنید و اجازه دهید چرخه تخلیه کامل شود. ابزار ها و نرم افزار هایی هستند که می توانند زمان نیاز به شارژ و زمان تکمیل شارژ را یادآوری کنند.و شما میتوانید برای لپ تاپ و گوشی های هوشمند از آنها استفاده کنید. همچنین می توانید از محافظ باتری و محافظ لوازم الکترونیکی استفاده نمایید.

  • باتری و شارژر خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید: 
شاید این مطلب جذاب باشد
دلیل از کار افتادن سنسور اثرانگشت گوشی چیست + راه حل های ساده

استفاده و خرید باتری های نامرغوب و بی کیفیت علاوه برکاهش عملکرد گوشی موبایل می تواند به شما و گوشی موبایلتان صمدمات جبران ناپذیر برساند. دقت داشته داشته باشید که ممکن است باتری هایی با شکل ظاهری مشابه باتری گوشی شما در بازار وجود داشته باشد که اغلب با قیمت های کمتر و ارزانتر به فروش می رسند اما به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند و ممکن است جان شما و خانواده تان را به خطر بیاندازد. باتری مورد نیازتان را همیشه از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. به طور مثال باتری سامسونگ j5 نمونه های تقلبی بسیار زیادی در بازار وجود دارد و شما تنها با تهیه باتری از فروشگاه های معتبر میتوانید از اصلی بودن آن اطمینان پیدا کنید.

  • نگهداری باتری ها در محل خشک و خنک:

عدم مجاورت باتری ها در گرما و نگهداری در محل های خشک می تواند یه طول عمر باتری ها کمک کند. مثلا برای لپتاپ تا از پایه های خنک کننده استفاده کنید و از قرار دادن گوشی موبایل در آفتاب و روی داشبورد ماشین خودداری کنید.

  • در زمان شارژ به گوشی خود استراحت دهید:

از آنجایی که باتری ها در زمان شارژ گرم می شوند، استفاده از آنها در زمان شارژ می تواند گرمای تولید شده را چند برابر کند.برخی از افراد در هنکام شارژ با گوشی هوشمند خود بازی میکند. این استفاده ها علاوه بر کاهش عملکرد باتری و کاهش طول عمر آن احتمال انفجار باتری را افزایش میدهد.

  • قاب گوشی موبایل تان را در هنگام شارژ جدا کنید:

اگر باتری گوشی تان در هنگام شارژ خیلی گرم می شود با جدا کردن کاور یا قاب گوشی میتوانید به خنک شدن آن کمک کنید. بدنه گوشی با محیط در تعامل بیشتری خواهد بود و به شکل بهتری خنک می شود.

باتری های خراب را چطور بازیافت کنیم؟

دقت داشته باشید که باتری خراب را در سطل زباله یا جایی دیگر نیندازید، این کار ممکن است جان ماموران جمع آوری زباله را به خطر بیندازد و به دلیل سمی بودنش به محیط زیست آسیب برساند. در کشور های پیشرفته ماموران جمع آوری زباله از دستگاههای تشخیص باتری درون زباله استفاده می کنند و و در صورت وجود باتری در زباله، فرد خاطی با جریمه های سنگینی مواجه می شود. متاسفانه در کشور ما در این مورد اطلاع رسانی و فرهنگ سازی نشده و علیرغم اهمیت بازیافت باتری ها با هم شاهد ترکیب آنها با زباله ها و دفع آنها در خاک هستیم. فلزات سنگین موجود در باتری ها مانند سرب، روی، کبالت، کادمیوم، جیوه و ترکیبات شیمیایی موجود در باتری ها در صورت ورود به آب و خاک می تواند به راحتی آنها را آلوده کند. در صورتی که این باتری ها در مراکز دفن زباله و همراه زباله دفن گردند، جداره فلزی بتدریج خورده شده و باعث نشت کادمیوم به منابع آبی می گردد. در حال حاضر نشانه هایی از وجود کادمیوم در آب اقیانوس ها مشاهده شده اما دانشمندان درباره منشا آن اطمینان ندارند. باتری های نیکل- متال – هایبرید نیمه سمی در نظر گرفته شده و توصیه می شود بطور جداگانه جمع آوری و دفن گردند.

راه حل :
استفاده از باتری های قابل شارژ تا حد زیادی حجم پسماند تولیدی را کاهش میدهد.

شاید این مطلب جذاب باشد
درباره سری ردمی نوت ۱۲ چه می‌دانیم؟

در ویسایت سازمان مدیریت پسماند شهر تهران به روش ‌های مناسب دفع زباله‌ های حاوی باتری اشاره‌ای مختصر شده است و به گفته ‌ی مدیر این سازمان به زودی امکان تفکیک باتری ‌های قلمی کهنه در غرفه‌های بازیافت سراسر شهر تهران به وجود خواهد آمد. اما متاسفانه، بنا به گفته ‌ی ایشان باتری‌ ها بعد از تفکیک « در شرایطی خاص دفن می ‌شوند » که اگر چه اقدام مثبتی است (در مقایسه با وضعیت وحشتناک فعلی که باتری‌ ها با سایر زباله‌ ها مخلوط می‌ شوند) اما در دراز مدت موثر نیست و در عوض راهکار «بازیافت» باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

بازیافت باتری

چرا باتری موبایل باد می کند؟

استفاده از شارژر تقلبی یا نامناسب، تعویض باتری و جایگزین کردن باتری های تقلبی، شارژ کردن بیش از حد باتری، استفاده غلط از گوشی و موارد مشابه باعث باد کردن باتری گوشی می شود که در هر صورت نشان دهنده خراب شدن باتری است.

اگر باتری گوشی باد کرد، چه کار کنیم؟

باد کردن باتری نشان دهنده عدم سلامت آن است و در صورتی که این مشکل پیش بیاید، باید برای تعویض باتری اقدام کنید. البته از آنجایی که سوراخ شدن باتری باد کرده و وارد شدن ضربه شدید به آن، خطر انفجار را افزایش میدهد، باید نهایت دقت و ظرافت را در فرآیند تعویض باتری به خرج داد.

چرا باتری گوشی منفجر می شود؟

باتری های باد کرده، نصف راه را برای منفجر شدن، پیموده اند. زمانی که باتری بیش از حد گرم می شود، لایه ی عایق بین کاتد و آند از بین میرود و انفجار صورت می گیرد. در این مقاله به بررسی نکاتی پرداخته ایم که اگر آن ها را رعایت کنید، هیچگاه درگیر چنین مشکلاتی نخواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا