لوازم جانبی

روش تشخیص اصل بودن ال سی دی گوشی

یکی از مشکلاتی که برای بسیاری از کاربران پیش می آید، شکستن ال سی دی گوشی است. اگر LCD گوشی شما شکسته باشد، باید آن را تعویض کنید؛ در غیر این صورت نمی توانید از گوشی خود استفاده کنید. یکی از دغدغه هایی که کاربران با آن روبر هستند، وجود ال سی دی های فیک در بازار است!

در صورتی که کاربران هزینه ال سی دی اصلی را پرداخت می کنند، اما برخی از تعمیر کاران ال سی دی فیک روی موبایل قرار می دهند. در این مقاله قصد داریم به بررسی ال سی دی اصلی و فیک بپردازیم و همچنین راه کار هایی برای شناسایی اصلی و تقلبی آن را بررسی کنیم.

مقایسه ال سی دی اصل و کپی

صفحه نمایش اورجینال گوشی چیست؟

صفحه نمایش یا LCD اورجینال گوشی که تحت عنوان OEM شناخته می شود، صفحه نمایش هایی است که توسط سازنده گوشی تایید می شوند. در واقع این دسته از صفحه نمایش ها توانسته اند تاییدیه سازنده گوشی را بگیرند و کاربران با خیالی آسوده می توانند از آن استفاده کنند.

البته باید توجه داشته باشید که این دسته از LCD نسبت به صفحه نمایش های دیگری بسیار گران تر هستند و هنگامی که قصد تعویض ال سی دی گوشی خود را داشته باشید، ممکن است به استفاده از جنس های کپی هم رضایت دهید.

صفحه نمایش های‌کپی (High Copy) چیست؟

یکی دیگر از صفحه نمایش هایی که در بازار وجود دارند و از کیفیت متوسطی برخوردارند، صفحه نمایش های‌کپی است. این دسته از صفحه نمایش ها با نام های دیگری نظیر صفح نمایش درجه یک، چینی، کپی و… هم شناخته می شوند. این صفحه نمایش ها توسط شرکت سازنده گوشی تولید نشده اند و مورد تایید آن ها هم نیستند.

شاید این مطلب جذاب باشد
چگونه لپ تاپ را به تلویزیون متصل کنیم؟

بسیاری از شرکت های چینی در حال تولید صفحه نمایش های‌کپی هستند که در ایران هم به وفور یافت می شود. تنها مزیت صفحه نمایش های‌کپی نسبت به صفحه نمایش های اورجینال ارزان بودن آن است که هزینه تعویض صفحه نمایش گوشی را تا حد زیادی کاهش می دهد. پس اگر به دنبال صفحه نمایشی هستید که کیفیت بالایی داشته باشد، بهتر است از صفحه نمایش اورجینال استفاده کنید! زیرا صفحه نمایش های‌کپی ممکن است شما را اذیت کند. این صفحه نمایش ها به سادگی می شکنند. حتی در صورتی که از گلس گوشی استفاده کنید، باز هم این مدل از ال سی دی ها، حساس و شکننده هستند.

تشخیص ال سی دی اصل و تقلبی

تفاوت صفحه نمایش اورجینال و های ‌کپی چیست؟

اگر بخواهیم غیر از مواردی که در بالا ذکر کردیم تفاوت های دیگر صفحه نمایش اورجینال و های‌کپی را معرفی کنیم، می توان به 3 مورد زیر اشاره کرد:

1-کیفیت نمایش محتوای صفحه گوشی

اولین و مهم ترین موردی که می توان به آن اشاره کرد، کیفیت نمایش محتوای صفحه گوشی است. در صفحه نمایش اورجینال محتوای گوشی با کیفیت بالاتری نمایش داده می شود و این در حالی است که کیفیت صفحه نمایش های‌کپی بسیار پایین تر از آن است. گاهی اوقات صفحه نمایش های‌کپی نمی تواند رنگ ها را به درستی تفکیک کند و با توجه به این که چندین ساعت از روز را در حال استفاده از موبایل هستید، اذیت خواهید شد.

2-روشنایی صفحه موبایل

یکی از مهم ترین ویژگی های صفحه نمایش اورجینال قابلیت استفاده در زیر نور خورشید است! متاسفانه ال سی دی های‌کپی در زیر نور مستقیم آفتاب ضعف دارد و تقریبا امکان استفاده از آن را نخواهید داشت. با توجه به این که کاربران همیشه در فضای بسته از گوشی استفاده نمی کنند، بهتر است از صفحه نمایش اورجینال استفاده کنند.

شاید این مطلب جذاب باشد
چطور هندزفری بلوتوث را به کامپیوتر وصل کنیم؟

3-پایداری و کارکرد برای کاربران

یکی دیگر از تفاوت های اساسی صفحه نمایش های اورجینال و کپی دوام و پایداری آن است. کاربران همیشه دوست دارند که بهترین قطعات را استفاده کنند اما گاهی اوقات با توجه به تفاوت قیمت زیاد بین صفحه نمایش اورجینال و های‌کپی، استفاده از LCD کپی را ترجیح می دهند.

باید توجه داشته باشید که این دسته از صفحه نمایش ها در شرایط مشابه عمر کمتری دارند و به همین دلیل بهتر است از صفحه نمایش اورجینال استفاده کنید. البته استفاده از قاب گوشی کمک زیادی به افزایش عمر هر دو نوع ال سی دی می کند و بهتر است از آن استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم برای مشاهده انواع قاب و گارد، به صفحه خرید قاب گوشی مراجعه کنید.

روش های شناسایی صفحه نمایش کپی

چگونه صفحه نمایش اورجینال و های‌کپی را از هم تشخیص دهیم؟

برای تعویض ال سی دی گوشی نیاز به پیچ گوشتی لپ تاپ یا موبایل دارید تا بتوانید آن را تعویض کنید. البته تنها یک پیچ گوشتی لپ تاپ نمی تواند به شما کمک کند؛ بلکه باید تخصص آن را هم داشته باشید. سه راه کار اصلی برای تشخیص صفحه نمایش اورجینال و فیک وجود دارد:

مقایسه کیفیت نمایش محتوای گوشی خود و یک گوشی بدون تعمیر در شرایط مشابه

اگر بتوانید یک گوشی که صفحه نمایش آن تعویض نشده است را در کنار گوشی خود قرار دهید، به راحتی متوجه تفاوت کیفیت نمایش آن ها خواهید شد. این روش ساده ترین راه برای تشخیص صفحه نمایش اورجینال و های کپی است.

پد های روی کابل های ال سی دی را را بررسی کنید

اگر پد های روی کابل ال سی دی را بررسی کنید، متوجه نرمی آن در صفحه نمایش اورجینال می شوید! این در حالی است که در صفحه نمایش های‌کپی یا پدی روی آن وجود ندارد یا اگر هم قرار گرفته باشد، بسیار زبر است. اگر در هنگام تعویض ال سی دی گوشی خود در کنار تعمیر کار باشد، به راحتی می توانید متوجه این موضوع شوید.

شاید این مطلب جذاب باشد
نیم سوز شدن رم گوشی چیست و چطور می توان آن را حل کرد؟

وجود لوگوی هک شده در صفحه نمایش اورجینال

یکی از موارد مهم که با استفاده از آن می توان اورجینال بودن ال سی دی گوشی را تشخیص داد، لوگوی هک شده بر روی آن است. به عنوان مثال در کنار صفحه نمایش های اورجینال اپل، لوگوی آن هک شده است اما روی ال سی های‌کپی خبری از لوگوی اپل نیست.

جمع بندی کلی:

در این مقاله به بررسی صفحه نمایش اورجینال و های‌کپی پرداختیم تا بتوانید انتخاب بهتری در تعویض صفحه نمایش گوشی خود داشته باشید. در صورتی که شما هم تجربه خرید ناخواسته ال سی دی کپی را داشتید، نظرتان خود را با ما درمیان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا