لوازم جانبی

دستیار صوتی گوگل بدون اجازه شما صدای محیط‌تان شما را ضبط می‌کند!

چه حسی دارید، وقتی بدانید دستیار صوتی تلفن همراه‌تان بدون فعالسازی و حتی بدون اجازه شما گاهی اوقات صدای محیط را ضبط می‌کند؟! هیچ‌کس از اینکه زیر نظر گرفته شود، خوشحال نمی‌شود. در گزارش‌هایی که این روز‌ها منتشر شده، گوگل مدعی شده که دستیار صوتی Google Assistant، گاهی صدای محیط را به صورت مخفیانه ضبط می‌کند. همراه جانبی باشید تا این خبر جنجالی را بررسی کنیم.  

دسترسی گوگل به صدای شما بدون فراخوانی Google Assistant

دسترسی گوگل به صدای شما بدون فراخوانی Google Assistant

دستیار صوتی گوگل را می‌توان به‌راحتی فعال کرد. کافی است ok google را بگویید. اما حالا مشخص‌شده دستار دوست داشتنی گوگل گاهی جاسوسی می‌کند و بدون اجازه‌ی شما صدای محیط را ضبط می‌کند.

طبق گزارشی که androidauthority منتشر کرده است، نمایندگان گوگل به یکی از اعضای هیئت‌دولت هند گفته‌اند کارمندان این شرکت به مکالماتی که کاربر با دستیار صوتی Google Assistant دارند، گوش می‌دهند! شاید تعجب کنید، اما این خبر قبلاً توسط گوگل تاییدشده است. نگرانی‌ها آنجا بیشتر می‌شود که منابع اطلاعاتی دیگری گزارش داده‌اند که با ضبط صدای محیط توسط دستیار صوتی گوگل امنیت کاربران بیش از همیشه مورد تهدیدی جدی قرار گرفته است.

واکنش گوگل نسبت به ضبط صدای محیط با Google Assistant

واکنش گوگل نسبت به ضبط صدای محیط با Google Assistant

گوگل قبلا مدعی شده بود که کارمندان‌اش به بخشی از صدای محیط کاربر که با تلفن همراه یا اسپیکر هوشمند ضبط می‌شوند، دسترسی دارند و به مکالمات حساس گوش نمی‌دهند. اما از کجا بدانیم که صدای مکالمات ما شنیده نمی‌شود؟ این ضبط صدا برای چه کاری انجام می‌شود؟ چرا گوگل باید از صدای محیط کاربر مطلع باشد؟ گوگل از صدای محیط و صدای کاربر چه نفعی می‌برد؟

گوگل می‌گوید برای بهبود فناوری تشخیص گفتار زبان‌های مختلف به بخشی از صدای کاربر با دستیار صوتی گوگل گوش می‌دهد تا بتواند هوش مصنوعی خود را به بهترین شکل ممکن ارتقا دهد. هیچ اطلاعی از اینکه صدای محیط چگونه ضبط می‌شود یا اینکه چگونه مکالمات حساس ما فیلتر شده و ضبط نمی‌شود، در دسترس نیست!

شاید این مطلب جذاب باشد
راهنمای انتخاب بهترین دسته بازی موبایل از نگاه گیمرها

به طورکلی هنوز هیچ گونه پاسخی از جانبی گوگل مبنی بر اینکه چرا بدون اجازه کاربر صدای محیط‌اش را ضبط و استفاده می‌کند، ارائه نشده است. باید منتظر بود تا ببینیم این غول فناوری که دنیایی از اطلاعات کاربران را در دسترس خود دارد، برای موضوع ضبط صدا توسط دستیار صوتی‌اش، چه پاسخی دارد.

درز خبر ضبط صدای محیط با Google Assistant و احتمال واکنش‌های جهانی

درز خبر ضبط صدای محیط با Google Assistant و احتمال واکنش‌های جهانی

درز چنین خبرهایی می‌تواند حتی یک شرکت غول فناوری همانند گوگل را از پا دربیاورد. گوگل همیشه بعد از هر نوع محاکمه‌ای نیز به پابرجا مانده است. حال باید ببینیم که طی روزهای اخیر چه اتفاقاتی روی می‌دهد. در جدیدترین اظهاراتی که به گوگل مرتبط است واکنش یکی از نمایندگان گوگل در خصوص درز خبر صدای محیط با Google Asistant است.

 نماینده گوگل در ایمیلی که به پاسخ به سوال یکی از سوالات خبرنگاران که در خصوص ضبط صدا توسط Google Assistant  نوشته شده، گفته که گوگل نمی‌تواند در خصوص اخبار ناشناسی که منتشر می‌شود، اظهارنظر کند. نماینده گوگل لینک صفحه مربوط به امنیت Google Assistant را برای خبرنگار ارسال کرده که در بالای صفحه نوشته شده “ Google Assistant is built to keep your information private, safe, and secure”.

شعاری که در صفحه‌ی امنیت دستیار صوتی گوگل آمده است به معنای، دستیار صوتی گوگل برای امنیت و محافظت از اطلاعات خصوصی شما ساخته شده است. در ادامه باید دید که واکنش‌های جهانی نسبت به این گزارش‌هایی که نشان از دسترسی گوگل بدون اجازه کاربر به صدای محیط‌اش دارد، به کجا ختم می‌شود.

شاید این مطلب جذاب باشد
معرفی انواع ترازوهای شیائومی و ویژگی های آن

شما چه نظری در خصوص ضبط صدای محیط توسط دستیار صوتی گوگل دارید؟ در بخش کامنت‌ها نظرات خود را با جانبی و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا