لوازم جانبی

چطور از خراب شدن و داغ شدن باتری تبلت جلوگیری کنیم؟

تبلت ها یکی از ابزار های بسیار پر کاربرد در دنیای تکنولوژی هستند که به علت بزرگ بودن صفحه نمایششان کار های زیادی را می توان با استفاده از آن ها انجام داد. یکی از دغدغه های کاربرانی که تبلت دارند، این است که چگونه می توان به افزایش طول عمر باتری تبلت کمک کرد. تبلت ها ظرفیت باتری متفاوتی دارند اما در مجموعه ظرفیت باتری تبلت ها از موبایل بیشتر است. در این مطلب همراه ما باشید تا راه کار های افزایش طول عمر باتری تبلت را با هم بررسی کنیم.

چرا روش های افزایش طول عمر باتری تبلت با باتری گوشی متفاوت است؟

افزایش طول عمر باتری تبلت به موارد مختلفی بستگی دارد اما برخی از نکات هستند که در صورت رعایت آن ها، می توانید طول عمر باتری تبلت خود را تا حد زیادی افزایش دهید. البته این موارد برای زمانی هستند که باتری شما هنوز دچار مشکل نشده باشد؛ اگر گوشی خود را تازه خریداری کرده اید، با رعایت این نکات می توانید چندین سال به طول عمر باتری بیفزایید. اما طول عمر باتری گوشی کمی با تبلت متفاوت است که از مهم ترین دلایل این تفاوت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روش های خنک کردن باتری تبلت

1-بزرگتر بودن صفحه نمایش تبلت نسبت به صفحه نمایش گوشی

همان طور که می دانید، صفحه نمایش تبلت نسبت به موبایل بزرگ تر بوده و مهم ترین وجه تمایز تبلت و موبایل همین مسئله است. هر چقدر صفحه نمایش بزرگ تر باشد، دستگاه نیاز به منبع باتری بیشتری برای پردازش و نمایش محتوا روی آن دارد و به همین دلیل است که مصرف باتری تبلت نسبت به موبایل بیشتر است.

شاید این مطلب جذاب باشد
چرا شارژر گوشی داغ می شود و چطور می توان این مشکل را حل کرد؟

از طرفی هر چقدر صفحه نمایش تبلت بزرگ تر باشد، مصرف باتری آن بیشتر است؛ مثلاً یک تبلت 13 اینچی نسبت به یک تبلت 7 اینچی مصرف باتری بالاتری دارد و سازنده تبلت ها، این مسئله را با افزایش ظرفیت باتری حل می کنند..

2-ظرفیت باتری بیشتر تبلت نسبت به موبایل

یکی دیگر از تفاوت های تبلت با موبایل، بیشتر بودن ظرفیت باتری آن است. دلیل آن هم دقیقاً همان بزرگ بودن صفحه نمایش تبلت و همچنین تفاوت کاربرد تبلت و موبایل است. معمولاً از تبلت ها برای ارائه و پرزنت استفاده می شود و به همین دلیل، معمولاً مدت زمان روشن بودن صفحه تبلت بیشتر است.

 البته موبایل ها در طی روز بیشتر استفاده می شوند! زیرا افراد در طی روز چندین ساعت را با موبایل سرگرم هستند اما ممکن است روزانه تنها یک بار از تبلت استفاده کنند. به همین دلیل است که ظرفیت باتری تبلت بیشتر از موبایل است و این مورد، دومین تفاوت عمده موبایل و تبلت هستند. در حال حاضر تبلت هایی هستند که تا 14 ساعت هم می توانید از آن به صورت مداوم استفاده کنید و این در حالی است که بهترین موبایل ها کمتر از 10 ساعت پاسخگوی استفاده شما هستند. معمولاً تبلت هایی که ظرفیت باتری زیادی دارند، یا بزرگ هستند یا ضخامت زیادی دارند؛ در این صورت استفاده از قاب گوشی و تبلت کمی مشکل است و بهتر است از گلس استفاده کنید.

3-استفاده روزمره بیشتر گوشی نسبت به تبلت

اگر دقت کرده باشید، استفاده شما در طول روز از موبایل زیاد است! به صورت میانگین کاربران 3 تا 5 ساعت از موبایل استفاده می کنند. اما استفاده از تبلت ها شاید به هفته ای 3 الی 5 ساعت ختم شود، البته نه برای همه کاربران! ممکن است شما با استفاده از تبلت خود فیلم ببینید و اگر خیلی اهل فیلم باشید، در هفته بیشتر از 20 ساعت را به فیلم دیدن اختصاص دهید. در این صورت علاوه بر صفحه نمایش، باید از هندزفری یا اسپیکر استفاده کنید و مصرف باتری را کمی بالاتر می برد. تفاوت مهم دیگر موبایل و تبلت در مدت زمان استفاده روزمره است که همین مسئله هم در ظرفیت باتری تاثیر زیادی دارد.

شاید این مطلب جذاب باشد
آموزش تعویض باتری گوشی موبایل سامسونگ Galaxy Note 4

افزایش طول عمر باتری تبلت

مهم ترین نکات برای افزایش طول عمر باتری تبلت

با رعایت 3 نکته که در ادامه بررسی می کنیم، به راحتی می توانید طول عمر باتری تبلت خود را افزایش دهید:

1-فعال سازی Power Saving در تبلت

با استفاده از این قابلیت می توانید تا حدودی سرعت پردازش تبلت را کاهش دهید و نور آن را تنظیم کنید. این کار شاید احساس نشود و اختلالی در استفاده شما ایجاد نکند اما تاثیر بسیار زیادی روی افزایش طول عمر باتری تبلت دارد. اگر از گلس مناسب برای تبلت خود استفاده کرده باشید، کاهش نور گوشی در این قابلیت مشکلی برای شما ایجاد نمی کند. همچنین این مورد تاثیری روی صدای هندزفری یا اسپیکر گوشی شما نخواهد داشت.

2-خنک نگه داشتن تبلت

هر چقدر تبلت شما گرم تر شود، به باتری آسیب بیشتری وارد می کند. استفاده از قاب نامناسب می تواند منجر به گرم شدن گوشی شود! همچنین گاهی اوقات استفاده از گلس های غیر استاندارد گرمای تبلت و محیط را به داخل منتقل می کند و این مورد تاثیر زیادی روی خراب شدن باتری تبلت خواهد داشت.

جلوگیری از داغ شدن باتری تبلت

به صورت کلی برای جلوگیری از گرم شدن تبلت بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • از باز کردن چندین برنامه سنگین به صورت همزمان خودداری کنید
  • تبلت را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید
  • با خالی کردن حافظه داخلی تبلت، از اشغال شدن رم دستگاه جلوگیری کنید
  • هنگام شارژ، تبلت را از قاب جدا کنید
  • از گلس صفحه نمایش مرغوب استفاده کنید

3-کاهش روشنایی صفحه

یکی دیگر از مواردی که آسیب زیادی به چشم کاربر و باتری موبایل وارد می کند، زیاد بودن روشنایی صفحه است. این مورد زمانی پیش می آید که شما در محیط پر نور از موبایل استفاده کنید یا گلسی که بر روی گوشی خود نصب کرده اید، کاملاً غیر استاندارد است. با استفاده از گلس مناسب می توانید روشنایی صفحه تبلت خود را تنظیم کنید و به افزایش عمر باتری کمک کنید.

شاید این مطلب جذاب باشد
آیا می توانیم خودمان تعویض درب پشت گوشی را انجام دهیم؟

جمع بندی کلی:

در این مقاله به بررسی نکاتی پرداختیم که با رعایت آن ها، طول عمر باتری تبلت را افزایش خواهید داد. نکته ی مهمی که باید به آن توجه کنید، جدی گرفتن این موارد است. شاید عدم رعایت این نکات در کوتاه مدت عوارض خاصی نداشته باشد اما قطعا در دراز مدت شاهد مشکلات متفاوتی خواهید بود. در نهایت پیشنهاد می کنیم اگر با مشکل داغ شدن باتری گوشی نیز مواجه هستید، مقاله دلایل خرابی باتری گوشی را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا