لوازم جانبی

چرا تصاویر گوشی تار می شود؟ دلیل ایراد و راه حل آن

با ورود گوشی های جدید که هر کدام از دوربین های بی نظیر دوگانه، سه گانه و حتی پنجگانه بهره مند هستند، دوربین های حرفه ای تصویر برداری اهمیت خود را برای بسیاری از افراد از دست داده اند. هر چند که این قیاس اصلا صحیح نیست اما به خوبی می دانیم بسیاری از افراد تنها به دلیل دوربین های حرفه ای و با کیفیت سراغ گوشی های پرچمدار می روند. حال تصور کنید که با خرید یک گوشی گران قیمت بازهم نتوانید تصاویر خوبی را ثبت کنید!

ربطی ندارد که گوشی شما معمولی یا خیلی حرفه ای باشد! در هر صورت هر گوشی موبایل باید با توجه به میزان کیفیت دوربین خود توانایی تصویر برداری را داشته باشد که در غیر این صورت نشان دهنده وجود یک مشکل خواهد بود. در ادامه به بررسی تعدادی از این مشکلات خواهیم پرداخت و همچنین راه حل های متفاوت را بررسی می کنیم.

اصلی ترین دلایل تار شدن تصاویر گرفته شده با موبایل چیست؟

هر موردی می تواند دلیل تار شدن تصاویر گرفته شده با گوشی باشد. اولین موردی که می توانیم به بررسی آن بپردازیم همان مسئله همیشگی است! کثیف بودن دوربین گوشی های هوشمند.

معمولا زمانی که گوشی هایمان را در جیب خود قرار می دهیم یا با آن صحبت می کنیم این امکان وجود دارد که هر دو دوربین جلو و عقب کثیف شود و در نتیجه تصویر تار و بی کیفیتی بگیرید. به همین دلیل توصیه می شود قبل از اقدام به تصویر برداری حتما با یک پارچه مناسب، لنزهای گوشی موبایل را تمیز کنید.

شاید این مطلب جذاب باشد
روش و نحوه اتصال گوشی آیفون به تلویزیون

فوکوس نکردن دوربین گوشی

خراب شدن لنز گوشی، دومین دلیل تار شدن تصاویر موبایل

عدم استفاده از قاب گوشی و یا گلس مناسب همان موردی است که در نتیجه باعث آسیب رساندن به لنز گوشی خواهد شد. اگر لنز گوشی بر اثر ضربه دچار ترک خوردگی، شکستگی شده باشد احتمال خیلی زیاد تار شدن تصاویر مربوط به آن است و با تعمیر لنز می توانید این مسئله را حل کنید.

رطوبت زیاد نیز از مواردی است که باعث خراب شدن لنز دوربین می شود. گاهی اوقات تنها باز کردن لنز گوشی و از بین بردن رطوبت داخل آن می تواند مشکل را به صورت کلی حل کند.

نحوه حل کردن مشکلات مربوط به لنز گوشی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید دوربین گوشی نیز مانند دوربین های حرفه ای، دارای لنزهای کوچکی است که زمان فوکوس، این لنزها جابجا می شوند و گاهی اوقات اختلالی در عقب و جلو شدن و حرکت لنزهای کوچک پیش می آید. پیشنهاد می شود یکبار برنامه دوربین را پاک کنید، حافظه کش دوربین را خالی کرده و گوشی را خاموش روشن کنید. در صورتی که نتیجه نگرفتید می توانید به آرامی با ناخن ضربه های بسیار کوچکی به دوربین بزنید.

باز نشدن دوربین گوشی

عدم توانایی لازم برای تصویر برداری با گوشی

دقت داشته باشید که اکثر اوقات گوشی موبایل شما هیچ مشکلی ندارد بلکه شما کاملا بی حوصله هستید! در شرایطی ممکن است تکان های بیش از حد دستتان باعث تکان خوردن دوربین و تار شدن تصاویر باشد. معمولا استفاده از سه پایه گوشی برای حل این مشکل کار ساز خواهد بود. البته که بسیاری از گوشی های هوشمند جدید قابلیتی تحت عنوان burst را فراهم کرده اند.

با کمک این ویژگی شما می توانید در لحظه تصاویر متعددی را ثبت کنید. بدین شکل با یک بار فشار دادن شاتر چندین تصویر خواهید داشت که می توانید یکی از بهترین آن ها را انتخاب کنید.

شاید این مطلب جذاب باشد
کابل شارژر مغناطیسی چه فرقی با کابل شارژر معمولی دارد؟

مشکل فوکوس نکردن دوربین و یا گیر کردن فوکوس دوربین و تار شدن تصاویر

قطعا همیشه و در همه شرایط نمی توان برای مشکل گیر کردن فوکوس گوشی، اقدام به خاموش و روشن کردن گوشی موبایل کنید. از این رو پیشنهاد می شود زمان هایی که دوربین گوشی را باز می کنید و با مشکل گیر کردن فوکوس مواجه می شوید، بین حالت های تصویر برداری جابجا شوید.

به طور مثال دوربین را روی حالت عکاسی پرتره قرار دهید و یا روی حالت فیلم برداری بروید و سپس به حالت عکس برداری بازگردید. البته روش رایج دیگری که بیشتر کاربران در شرایط گیر کردن فوکوس گوشی از آن استفاده می کنند، تکان دادن گوشی موبایل است. می توانید چندین بار گوشی خود را تکان دهید یا در نهایت گزینه فوکوس خودکار را خاموش کنید و به صورت دستی فوکوس کنید.

مشکل گیر کردن فوکوس دوربین گوشی

آپدیت سیستم عامل گوشی، راه حل بسیاری از مشکلات مشابه

گاهی اوقات تمامی مشکلات مشابه مانند مشکل خاموش شدن بی دلیل گوشی، مربوط به آپدیت نبودن سیستم عامل گوشی است. پیشنهاد می شود بعد از انجام راه حل های مختلف، به روز رسانی های جدید را بررسی کنید. بهتر است همیشه آخرین آپدیت و به روز رسانی که برای گوشی شما ارسال شده را دریافت و نصب کنید.

خراب شدن لنز دوربین گوشی

تار شدن دوربین گوشی به دلیل ایجاد مشکلات سخت افزاری

آخرین موردی که می توان به آن اشاره کرد، ایرادات سخت افزاری گوشی موبایل است. اگر با هیچ یک از این موارد نتوانستید مشکل تار شدن دوبین گوشی را حل کنید، احتمال خراب شدن دوربین وجود دارد. برای اینکه مطمئن شوید مشکلات سخت افزاری به وجود آمده یا نه ابتدا تمامی مراحل و راه حل های ذکر شده در این مقاله را بررسی کنید. در صورتی که به هیچ عنوان نتوانستید عملکرد دوربین گوشی را به حالت اولیه باز گردانید، بهتر است با یک متخصص صحبت کنید.

شاید این مطلب جذاب باشد
آسانترین راهها را برای شناسایی تلفن قاچاق از طریق تلفن ثبت شده بیاموزید

جمع بندی کلی مقاله:

در صورتی که گوشی دچار ترک خوردگی یا شکستگی نباشد می توانید به دفاتر گارانتی مراجعه کنید. اما اگر مشکل تار شدن دوربین گوشی بعد از خیس شدن یا یک ضربه به وجود آمده است، احتمال خیلی زیاد نمی توانید از گارانتی محصول استفاده کنید. به همین دلیل پیشنهاد می شود به دنبال یک متخصص تعمیرکار مطمئن بگردید. فراموش نکنید بعد از حل این مشکل، اقدامات لازم برای جلوگیری از مشکلات جدید را بگیرید. برای این کار تنها کافیست گوشی خود را به یک قاب و گلس صفحه نمایش با کیفیت مجهز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا