لوازم جانبی

علت لکه های سفید روی صفحه گوشی چیست؟

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است با آن رو به رو شوید، به وجود آمدن لکه های سفید یا نقاط روی اسکرین گوشی است. اگر این تجربه آزاردهنده برای شما رخ داده باشد، احتمالا با سوالاتی مانند چرا این لکه های سفید روی صفحه گوشی به وجود آمده اند و چگونه باید از شر آن ها راحت شد، رو به رو شده اید. به همین بهانه قصد داریم در این مقاله به بررسی این مشکل و راه های رفع آن بپردازیم. با جانبی در ادامه این مطلب همراه باشید.

لکه های سفید روی صفحه گوشی

لکه های سفید روی صفحه گوشی؛ لکه های کوچک آزار دهنده

هنگامی که در حال کار با گوشی خود هستید ممکن است نقاط ریزی را روی صفحه ببینید که روشن تر از سایر قسمت های اسکرین هستند. این لکه ها معمولا زمانی که پس زمینه گوشی سفید باشد بیشتر خودنمایی می کنند و به چشم می آیند. شاید فکر کنید که چیزی روی صفحه قرار دارد که باعث تغییر رنگ آن شده است و سعی کنید با دست آن را پاک کنید. با این حال این لکه های آزار دهنده معمولا به این سادگی های از بین نمی روند.

در اکثر مواقع، با تغییر پس زمینه به رنگ های دیگر، این لکه ها دیده نمی شوند؛ اما نباید به سادگی از آن ها چشم پوشی کرد. معمولا نقاط سفید روی اسکرین نشان دهنده یک مشکل اساسی در صفحه نمایش گوشی شما هستند. در مواردی ممکن است این نقاط گسترش پیدا کنند و بعد از مدتی تبدیل به نقاط سیاه و گسترده ای در صفحه شوند. از آنجایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، توصیه می کنیم با استفاده از گلس صفحه گوشی از صفحه نمایش گوشی خود در مقابل بروز چنین مشکلاتی محافظت کنید.

شاید این مطلب جذاب باشد
راهنمای باز کردن عکس های آیفون در کامپیوتر

تفاوت هات پیکسل و لکه های سفید اسکرین

انواع لکه های سفید صفحه گوشی؛ هات پیکسل یا سوختن اسکرین

مشکلات مربوط به لکه ها و نقاط سفید روی اسکرین کاملا با مشکل سفید یا سیاه شدن گوشی متفاوت هستند. سیاه شدن گوشی در اکثر موارد دلایل نرم افزاری دارد اما مشکل نقاط روشن و سفید روی اسکرین ناشی از مشکلات سخت افزاری صفحه نمایش است. به طور کلی این مشکل به دو شکل زیر بروز می کند.

هات پیکسل: در این موارد یک نقطه سفید روی صفحه دیده می شود که همواره به رنگ سفید باقی می ماند. این نقاط معمولا بسیار کوچک هستند و تنها شامل چند پیکسل کوچک می شوند. مشکل هات پیکسل به دلیل روشن ماندن همیشگی چند پیکسل رخ می دهد و معمولا با تغییر رنگ پس زمینه نیز تغییر نمی کند. رخ دادن پیکسل داغ در گوشی شایع نیست.

لکه های روشن یا سفید: این مشکل همان مشکل شایع و پرتکراری است که در مورد آن صحبت کردیم. این لکه های سفید معمولا روشن تر از سایر نقاط صفحه هستند و معمولا در پس زمینه سفید دیده می شوند. در اکثر موارد این لکه ها نشان دهنده سوختن اسکرین هستند.

تست اسکرین و تشخیص لکه های سفید اسکرین گوشی

تست کردن صفحه گوشی برای پیدا کردن لکه های سفید

بهترین راه برای تشخیص لکه های سفید روی اسکرین، اجرای تست اسکرین است. برای انجام تست اسکرین در گوشی های سامسونگ کافی است تا کد *#0*# را در گوشی خود وارد کنید. با باز شدن صفحه سفید تست می توانید به خوبی وجود لکه ها را بررسی کنید. در این موارد باید به دنبال لکه هایی با رنگ روشن تر در صفحه باشد.

شاید این مطلب جذاب باشد
بررسی هدفون بلوتوثی کیو سی وای T13؛ ارزان‌ترین هدفون باکیفیت بازار

علاوه بر این در صفحه تست اسکرین می توانید رنگ های مختلف قرمز، آبی و سبز را انتخاب کنید و وضعیت نقاط روشن صفحه را در پس زمینه های مختلف بررسی کنید. توصیه می کنیم بعد از ضربه خوردن یا خیس شدن گوشی حتما این تست را انجام دهید.معمولا از این تست برای بررسی سالم بودن اسکرین در هنگام خرید گوشی استفاده می شود.

لکه های سفید روی صفحه به دلیل خیس شدن گوشی

دلایل به وجود آمدن لکه های سفید روی اسکرین گوشی

دلایل مختلفی می توانند باعث به جود آمدن لکه ها و نقاط روشن و سفید روی صفحه نمایش گوشی شوند. در بسیاری از موارد عدم وجود یک محافظ صفحه مناسب و با کیفیت نقش زیادی در به وجود آمدن این مشکل دارد. اگر هنوز یک محافظ خوب برای اسکرین گوشی خود انتخاب نکرده اید و نمی دانید چه گلسی برای گوشی شما مناسب است، پیشنهاد می کنیم حتما مقاله راهنمای خرید گلس را مطالعه کنید.

ضربه خوردن صفحه گوشی؛ اصلی ترین دلیل به وجود آمدن لکه های سفید

اصلی ترین و مهم ترین دلیل بروز لکه های سفید در گوشی، وارد شدن ضربه های شدید به اسکرین است. در بسیاری از موارد ضربه ها به صورت مستقیم به صفحه گوشی یا خصوصا ضربات جانبی در هنگام افتادن گوشی از دست، باعث بروز ترک یا خط و خش نمی شوند؛ اما آسیب شدیدی به اسکرین وارد می کنند. این آسیب ها باعث سوختن صفحه نمایش می شوند.

در این موارد ممکن است لکه های روشن گسترش پیدا کنند یا بعد مدتی لکه های جدیدی به آن ها اضافه شوند. با استفاده از گارد گوشی در کنار گلس می توانید احتمال از وارد شدن ضربات شدید به اسکرین جلوگیری کنید.

وارد شدن فشار به صفحه گوشی؛ مشکلات باتری های بادکرده

گاهی اوقات ممکن است این لکه های روشن به دلیل وارد شدن فشار به صفحه گوشی ایجاد شده باشند. باتری های بادکرده و خراب می توانند یکی از عوامل ایجاد فشار به اسکرین از داخل گوشی باشند. چک کردن باتری و عوض کردن باتری گوشی در صورت نیاز، می تواند این مشکل را حل کند.

شاید این مطلب جذاب باشد
معرفی ۱۲ ارز دیجیتال با کارمزد تراکنش تقریباً صفر

علاوه براین، در مواردی که صفحه نمایش گوشی به خوبی در جای خود قرار نگرفته یا یکی از قطعات داخلی گوشی باعث ایجاد فشار شده باشد نیز ممکن است شاهد لکه های سفید روی صفحه گوشی خود باشید.

آب خوردن اسکرین و سوختن صفحه نمایش

یکی دیگر از دلایل شایع به وجود آمدن نقاط روشن روی صفحه نمایش، خیس شدن و اصطلاحا آب خوردگی در صفحه نمایش است. آب یکی از دشمنان اصلی صفحه نمایش است و علاوه بر آسیب به پیکسل ها می تواند باعث سوختگی کامل صفحه نمایش شود. یک گلس خوب می تواند با محافظت از صفحه نمایش در مقابل انگشتان خیس و قطرات آب باران مانع آب خوردگی در اسکرین شود.

برطرف کردن لکه های سفید روی صفحه گوشی

راه حل برطرف کردن لکه های سفید روی صفحه گوشی

متاسفانه در اکثر موارد لکه های سفید روی صفحه گوشی به هیچ وجه برطرف نمی شوند. اگر این لکه ها به دلیل وارد شدن ضربه یا خیس شدن گوشی رخ داده باشند، باعث نیم سوز شدن اسکرین می شوند و به تدریج گسترش پیدا می کنند. برخلاف مشکل سفید شدن یا سیاه شدن کامل صفحه که قبلا در مقاله سیاه شدن ناگهانی صفحه گوشی آیفون به آن پرداخته ایم، مشکل لکه های سفید در بیشتر اوقات تنها با تعویض اسکرین قابل حل است. زیرا معمولا بروز این نقاط سفید ربطی به مشکلات نرم افزاری ندارند.

تعمیرکاران حرفه ای ابتدا احتمال بروز فشار از طرف باتری یا سایر اجزای داخلی گوشی و نصب اشتباه صفحه نمایش را بررسی می کنند. در صورتی که با برطرف شدن فشار، لکه های سفید از بین نرفتند، عوض کردن اسکرین تنها گزینه خواهد بود.

شاید این مطلب جذاب باشد
چگونه لپ تاپ را با پاور بانک شارژ کنیم؟

فراموش نکنید راه حل هایی مانند فشار آوردن به صفحه برای رفع لکه یا خشک کردن صفحه نمایش با سشوار نه تنها باعث رفع این مشکل نخواهند شد، بلکه ممکن است باعث بروز پیکسل های سوخته بیشتر و آسیب به قطعات دیگر گوشی شوند.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی علت لکه های سفید روی صفحه گوشی پرداختیم و دلایل مختلفی که باعث بروز این مشکل می شوند را بررسی کردیم. اگر این مشکل برای شما رخ داده است احتمالا نیاز به تعویض اسکرین گوشی دارید. شما می توانید سوالات خود در رابطه با این مشکل و موارد مشابه را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید. کارشناسان حرفه ای جانبی به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا