لوازم جانبی

راهنمای رفع مشکل قطع شدن صدای مکالمه گوشی سامسونگ و آیفون

مشکل قطع شدن صدای گوشی سامسونگ و آیفون در زمان مکالمه یا پخش موسیقی، الزاما برای گوشی های قدیمی تر این برندها پیش نمی آید. گاهی اوقات گوشی های جدید با بهترین برند هم دچار چنین مشکلاتی خواهند شد. مشکل قطع و وصل شدن صدای گوشی سامسونگ به دلایل مختلفی پیش می آید که برخی از آن ها را می توان به سادگی حل کرد اما تعدادی از آن ها نیاز به تعمیرات اساسی دارند.

در این مقاله به بررسی دلایل رایج خرابی اسپیکر یا میکروفون گوشی خواهیم پرداخت و در ادامه توضیحاتی در مورد نحوه حل آن ها بیان می کنیم.

سایلنت کردن گوشی

اصلی ترین دلایل قطع شدن صدای مکالمه گوشی سامسونگ و آیفون

قطع شدن صدای گوشی موبایل ممکن است مربوط به برنامه ها و نرم افزار گوشی باشد و در مواقعی هم می تواند نشان دهنده مشکلات سخت افزاری باشد.

گاهی اوقات کلنجار رفتن با یک مشکل و سعی برای حل آن ها آنقدر ذهن فرد را درگیر می کند که فراموش میکنیم دلیل به این سادگی را مورد بررسی قرار دهیم. به طور مثال قرار گرفتن گوشی در حالت سایلنت به صورت خودکار می تواند دلیل این مشکل باشد.

البته که با دیدن آیکون بی صدا در نوار هشدار گوشی خیلی زود متوجه می شویم که این حذف صدا به دلیل سایلنت بودن گوشی است. اما گاهی اوقات آیکون بی صدا بودن را مشاهده نمیکنید ولی گوشی بی صدا است! در این وضعیت اولین کار این است که به صورت مجدد نگاهی به تنظیمات صدا بیاندازید.

تنظیمات صدای گوشی را بررسی کنید (از دسته مشکلات نرم افزاری گوشی)

نمایه های صوتی یک گوشی قابل تنظیم هستند. به صورت مثال در برخی از گوشی های نوکیا و سامسونگ این قابلیت وجود دارد که شما برای حالت ویبره، حالت بی صدا و حالت صدا دار عملکردهای متفاوتی در نظر گرفته باشید.

شاید این مطلب جذاب باشد
نحوه فعال کردن کابل HDMI

به طور مثال ممکن است برای حالت صدا دار گوشی، هیچ زنگ و آهنگی انتخاب نشده باشد به همین دلیل در صورتی که گوشی شما زنگ بخورد یا هرگونه هشداری برای گوشی فعال شود، هیچ صدایی را نشنوید. به همین دلیل اولین راه حل این است که تنظیمات تماس و صدای گوشی را با دقت مورد بررسی قرار دهید.

قطع شدن صدای هندزفری گوشی

بررسی کنید که مشکل نرفتن صدا هنگام مکالمه مربوط به هندزفری نباشد!

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که خیلی زیاد از هندزفری بلوتوث یا هدفون استفاده می کنید، حتما عملکرد صدای گوشی بدون تجهیزات جانبی را تست کنید.

تست صدای گوشی بدون هندزفری بلوتوث خیلی ساده تر است و ابهام خاصی وجود ندارد. تنها کافیست اتصال هندزفری بلوتوث با گوشی را قطع کنید، بلوتوث گوشی را خاموش کنید و سپس تست صدای گوشی را انجام دهید. اما در مورد هندزفری سیمی این مورد کمی متفاوت تر است.

اگر زمان وصل کردن هندزفری سیمی به گوشی، هیچ صدایی را نمی شنوید اما بدون هندزفری سیمی گوشی به خوبی کار می کند به صورت قطعی خراب بودن هندزفری سیمی را نشان نمی دهد!

ممکن است در شرایطی جک هدفون گوشی کثیف شده باشد و مشکل نرفتن صدا هنگام مکالمه به علت وجود گرد و غبارهای بیش از حد در جک گوشی، اختلالات متفاوتی در عملکرد هندزفری گوشی پیش بیارد.

احتمال دارد این مسئله برای اسپیکر بلوتوث نیز پیش بیاید. در کل همیشه تست های مختلف را انجام دهید و تجهیزات جانبی را از گوشی جدا کنید تا بهتر متوجه شوید که مشکل به صورت قطعی مربوط به گوشی است یا خیر. ممکن است تنها هندزفری، هدفون یا اسپیکر بلوتوث شما خراب باشد نه گوشیتان!

شاید این مطلب جذاب باشد
کاربرد کاور لپتاپ چیست؟ 5 دلیل برای خرید کاور لپتاپ

 جک هدفون گوشی آیفون

با Safe Mode متوجه می شوید که مشکل قطعی صدا نرم افزاری است یا سخت افزاری

حالت Safe Mode به شما اجازه میدهد تا عملکرد گوشی را بدون تاثیر پذیری از برنامه ها و نرم افزار ها مشاهده کنید. ابتدا گوشی را در حالت سیف مود اجرا کنید.

اگر مشکلات مختلف مربوط به صدای گوشی مانند مشکل قطع شدن صدای گوشی، مشکل نرفتن صدا هنگام مکالمه، مشکل کم شدن صدا مکالمه، مشکل نیامدن صدا هنگام مکالمه و موارد مشابه همچنان ادامه داشت به این معنی است که میکروفون و اسپیکر گوشی دچار مشکلات سخت افزاری شده است. اما در صورتی که بعد از اجرای گوشی در حالت سیف مود، صدای موبایل به حالت اولیه برگشت، یعنی عملکرد صوتی تحت تاثیر برنامه های گوشی یا هرگونه اختلالات نرم افزاری به وجود آمده است.

فعال کردن حالت سیف مود گوشی

مشکلات نرم افزاری گوشی، علت قطع شدن صدای مکالمه گوشی سامسونگ و آیفون!

بعد از اینکه گوشی را در حالت سیف مود اجرا کردید و متوجه شدید که قطع شدن صدای گوشی به دلیل مشکلات نرم افزاری است حالا باید منشا به وجود آمدن مشکل را پیدا کنید. اگر به تازگی برنامه خاصی روی گوشی نصب کرده اید و از امنیت آن به طور کامل مطمئن نیستید بهتر است برنامه های مشکوک و مخرب را حذف کنید.

در صورتی که برنامه های مخرب را حذف کردید، تنظیمات گوشی را مجدد چک کرده اید اما باز هم مشکلات قطع شدن صدای گوشی و قطع شدن صدای مکالمه گوشی ایفون سرجایشان هستند، بهتر است گوشی را به تنظیمات کارخانه بازگردانی کنید. البته قبل از اینکار چند بار موبایل را ریست و خاموش روشن کنید.

شاید این مطلب جذاب باشد
چگونه هندزفری را ضدعفونی کنیم؟

قطع شدن صدای مکالمه گوشی آیفون

حل مشکل قطع شدن صدای گوشی با رفع مشکلات سخت افزاری گوشی

اگر با اجرای حالت سیف مود متوجه شدید که قطع شدن صدای گوشی به دلیل مشکلات سخت افزاری است، باید به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید تا مشکل گوشی را حل کند. گاهی اوقات به دلیل ضربه های محکم و استفاده نکردن از گارد گوشی، خیس شدن موبایل و موارد مشابه، میکروفون و اسپیکر گوشی دچار مشکل می شوند که در نهایت منجر به قطع و وصل شدن صدای گوشی در زمان مکالمه می شود.

اگر تنها درگیر مشکل قطع شدن صدای مکالمه گوشی ایفون یا سامسونگ، این مورد را با تعمیرکار درمیان بگذارید تا ابتدا میکروفون را تعمیر کند. اما اگر مشکل نیامدن صدا هنگام مکالمه و همچنین مشکل پخش موسیقی در گوشی وجود دارد، احتمال خیلی زیاد اسپیکر گوشی نیاز به تعمیر و یا حتی تعویض دارد.

اگر منبع مشکلات مربوط به قطع شدن صدای گوشی را پیدا نمی کنید، از یک متخصص کمک بگیرید

دلایل متفاوتی وجود دارد که در نهایت منجر به مشکلات صوتی گوشی مانند کم شدن صدای مکالمه گوشی، مشکل نیامدن صدا هنگام مکالمه، مشکل سایلنت شدن خودکار گوشی، قطع شدن صدای مکالمه گوشی ایفون و موارد مشابه می شود. از نمونه های آن ها می توان به خراب شدن و شکستن قطعات داخلی گوشی و یا قطع اتصال با برد اشاره کرد. در کل اگر با توجه به راهنمایی های متفاوت نمی توانید دلیل مشکل را پیدا کنید بهتر است از یک متخصص بخواهید تا شما را در نحوه حل این مشکل راهنمایی کند.

شاید این مطلب جذاب باشد
راهنمای خرید مادربرد؛ هر آنچه پیش از انتخاب باید بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا