کسب و کارلپ تاپلوازم جانبی

۶ عادت تاثیرگذار برای تقویت مهارت تفکر خلاقانه

اگر قرار باشد یک مهارت را انتخاب کنیم که همیشه مفید است، آن مهارت خلاقیت و تفکر خلاقانه است. منظور از مهارت تفکر خلاقانه، توانایی فکر کردن خارج از چارچوب‌های سنتی است. این توانایی به شما کمک می‌کند تا پاسخ‌های جدیدی را برای سؤالات قدیمی پیدا کنید و از این طریق بتوانید موفقیت بیشتری به دست بیاورید.

با این حال، تفکر خلاقانه را نباید یک مهارت طبیعی دانست؛ این مهارت در واقع برای پیشرفته و قوی‌تر شدن احتیاج به کمی تشویق،  آموزش مغز و تمرین دارد تا به موفقیت بیشتری دست پیدا کنید.

در همین راستا،  در این مقاله ۶ عادت خوب و مناسبی را به شما معرفی می‌کنیم که با به‌کارگیری آن‌ها می‌توانید ذهن خودتان را برای فکر کردن روی مسیرهای تقویت کنید و راه‌حل‌هایی خلاقانه و بدیع را برای موضوعات مختلف پیدا کنید.

چه در سطح خودآگاه و یا ناخودآگاه، بهبود مهارت‌های شناختی مغز به طور کلی به باز کردن پتانسیل‌های استفاده نشده ذهن شما زیادی کمک می‌کند؛ بنابراین، تقویت این مهارت‌ها را حتماً جدی بگیرید.

بدانید چه زمانی به عقب بازگردید

تعداد بسیار کمی از مشکلات را می‌توان بلافاصله حل کرد. در چنین شرایطی، ایده خوبی نیست که برای مدت طولانی برای حل یک مشکل تلاش کنید. گاهی اوقات لازم است کمی از این مسئله و مشکل فاصله گرفته و زمانی که احساس سرحالی و انرژی بیشتری داشتید، مجدداً به آن بازگردید.

برای جلوگیری از خستگی ذهنی،  داشتن استراحت منظم بسیار ضروری است. حتی خواب نیز می‌تواند میزان توانایی شما در زمینه خلاقیت فکری را تا حد زیادی بهبود ببخشد. حتماً برای خودتان هم پیش آمده که در طول صبح‌ها احساس خلاقیت بیشتری می‌کنید و به صورت کلی توانایی پردازش ذهنی شما بالاتر است. دلیل آن استراحت مغز در طول شب گذشته است.

شاید این مطلب جذاب باشد
شیائومی 12 لایت با نمایشگر 120 هرتزی و دوربین 108 مگاپیکسلی معرفی شد

دست کشیدن موقت از کاری به معنای تسلیم شدن نیست. بلکه این کار به شما اجازه می‌دهد تا با انرژی بهتری بازگردید و وضعیت را مجدداً خیلی بهتر ارزیابی کنید. از سوی دیگر، اگر تمام شب را بیدار بمانید و به موضوعی فکر کنید،  بازدهی شما به‌طور چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد. این کار همچنین منجر به بی‌قراری و ایجاد احساس اضطراب و ناامیدی نیز در شما خواهد شد.

مهارت تفکر خلاقانه

داستان بخوانید

خواندن رمان یکی از قدیم‌ترین شکل‌های سرگرمی و تفریح در دنیا است و تأثیر زیادی هم در رشد توانایی تفکر خلاقانه دارد. بنابراین، اگر احساس می‌کنید خلاق نیستید، شاید به اندازه کافی مطالعه نمی‌کنید.

برخلاف اثرهای تلویزیونی و یا سینمایی، خواندن یک اثر داستانی و مکتوب مستلزم تلاش برای تصویرسازی و تخیل از جانب شما است. نویسنده به توصیف صحنه‌ها و داستان می‌پردازد، و شما باید با قوه تخیل خودتان برای آن‌ها در ذهن تصویرسازی کنید. این ادعا پشتوانه علمی دارد و مدت‌ها است که ارتباط و همبستگی بین مطالعه زیاد و بهبود تفکر خلاقانه اثبات شده است.

با این اوصاف، زمانی که به‌طور منظم مطالعه می‌کنید،  محرک و داده‌های کافی را به مغز می‌دهید که به آن‌ها برای توسعه توانایی تفکر خلاقانه احتیاج دارد. بنابراین، مطالعه کردن نه‌تنها یک سرگرمی بسیار مناسب بوده و به افزایش علم و دانش شما کمک می‌کند، بلکه به رشد مهارت تفکر خلاقانه شما نیز کمک خواهد کرد.

اگر به دنبال آموزش جدی مغز خودتان هستید، می‌توانید رمان‌های پلیسی و ژانرهای دیگری را امتحان کنید که به طور فعال سطح بیشتری از تفکر آگاهانه و خلاقانه را تشویق می‌کنند.

مشکل خود را برای دیگران توضیح دهید

وقتی چیزی را برای دیگران توضیح می‌دهید،  آیا مستقیم سر اصل مطلب می‌روید؟

صحبت کردن با افراد دیگر (حتی اگر به دنبال کمک نباشید) شما را مجبور می‌کند که تا با نگاه دیگری به موضوع نگاه کنید و آن را به ساده‌ترین عناصر کلیدی تقسیم کرده و سپس آن‌ها را تعریف کنید.

شاید این مطلب جذاب باشد
چگونه خش پشت گوشی را از بین ببریم؟

تفکر خلاقانه چیست؟

این کار می‌تواند به شما کمک کند تا زوایای جدیدی از موضوع را متوجه شوید؛  زوایایی که پیش‌تر به آن‌ها توجه نمی‌کردید. این کار حتی می‌تواند به شما کمک کند تا بخش‌های بی‌ربط و غیرمرتبط را نیز شناسایی کنید. به صورت کلی، بازگو کردن مشکلات باعث می‌شود احاطه خیلی بیشتری روی موضوع پیدا کنید.

اگر کسی در اطراف شما نیست که این موضوع را با او در میان بگذارید، و یا اینکه موضوع مشکل شما قابل بیان شدن نیست و نمی‌توانید آن را به کسی بگویید، تنها کافی است تصور کنید کسی جلوی شما قرار داشته و سعی کنید موضوع را برای این فرد خیالی بازگویی کنید. این کار باعث می‌شود مغز شما از منظر متفاوتی به موضوع نگاه کند.

بدن خود را تقویت کنید

بدن و ذهن به یکدیگر مرتبط هستند. بروز مشکل روی هرکدام از آن‌ها می‌توان تأثیر منفی روی دیگری نیز داشته باشد و تغییرات مشابهی را روی دیگری داشته باشد.

به همین دلیل است که گفته می‌شود استرس می‌تواند مشکلات پزشکی و بیماری‌های جسمی را نیز به همراه داشته باشد. در همین راستا، گفته می‌شود که پیاده‌روی می‌تواند تا حدود ۶۰ درصد خلاقیت شما را افزایش دهد.

واقعیت این است که ذهن شما هم دقیقاً نوعی ماهیچه است و خیلی اوقات احتیاج به ورزش و تمرین دارد. به همین خاطر است که می‌گویند ورزش مناسب به سلامت بدن شما کمک می‌کند و رژیم غذایی مناسب نیز می‌تواند به بهبود کارایی و عملکرد ذهنی شما کمک کند.

متخصصان تغذیه بر این باور هستند که غذاهای دریایی و ماهی‌ها بیشترین تأثیر را روی عملکرد مغز دارند. این غذاها حتی بیشترین تأثیر را روی فیزیک مغزی شما نیز دارند. بنابراین، کمی دست از کار بکشید، بیشتر ورزش کنید، پیاده‌روی را جدی بگیرید و البته اینکه بیشتر ماهی بخورید!

شاید این مطلب جذاب باشد
تویوتا پریوس ۲۰۲۳ با طراحی جدید به‌زودی معرفی می‌شود

باغبانی و گیاهان را جدی بگیرید

در بخش قبل در مورد اهمیت پیاده‌روی و گذراندن وقت در محیط خارج از دفتر کار صحبت شد. ولی آیا باغبانی و کاشت گل‌وگیاه را آزمایش کرده‌اید؟

بیرون رفتن از محیط کار و انجام یک کار فیزیکی باعث پرت شدن حواس شما و اجتناب از فکر کردن بیش از حد می‌شود. اما باغبانی مزایای بسیار بیشتری را به همراه دارد.

باغبانی را نباید تنها یک حرفه تخصصی دانست. اگر این کار را در حد سرگرمی انجام دهید، می‌تواند نتایج فیزیکی و ملموسی را برای شما به همراه داشته باشد و کمک زیادی به بهبود اعتماد به نفس شما داشته باشد. این کار می‌تواند به شما کمک کند که بفهمید شخصاً قادر به انجام چه کارهایی هستید.

در مراحل ابتدایی شروع، باغبانی شاید یک مهارت خیلی ساده به نظر برسد. اما منحنی دشواری آن به مرور زاویه بیشتری گرفته و بسیار چالش‌برانگیزتر خواهد شد. بنابراین، تمرین و فعالیتی عالی برای مغز شما خواهد بود تا مهارت‌های خلاقیت را بیشتر تمرین کنید.

در ابتدا، مشغول پرورش گیاهان ساده خواهید شد. ولی بعد از مدتی خودتان متوجه خواهید شد که مشغول پس‌انداز برای خرید یک مخزن آب برای جمع‌کردن آب باران هستید! دقیقاً اینجاست که به مهارت‌های خلاقانه احتیاج پیدا می‌کنید.

به کارگیری حواس درست

آیا تابه‌حال سعی کرده‌اید زیر نور شدید کار کنید و یا اینکه سعی کرده‌اید زمانی که همسایه شما بسیار پر سروصدا است، بخوابید؟

این یک واقعیت اثبات شده است که مغز شما ارتباط تنگاتنگی با حواس شما دارد و جای تعجب نیست که این موضوع می‌تواند روی سطح خلاقیت شما نیز تأثیرگذار باشد. بنابراین، لازم است از ورودی‌های حسی که ممکن است بر ذهن شما تأثیرگذار باشند آگاهی داشته باشید. به عنوان مثال، وجود نورهای قوی و یا قرار گرفتن در اتاق‌های کم‌نور، هر دو به‌عنوان شرایطی مشکل‌زا شناخته می‌شوند. چراکه تمرکز شما را محدود می‌کنند. به همین ترتیب، سعی کنید زمانی که گرسنه هستید تمرکز نکنید،  چراکه جنگ بین مغز و معده شانس کمتری برای خلاقیت و فکر کردن مناسب را در اختیار شما قرار می‌دهد.

شاید این مطلب جذاب باشد
چگونه می توان سیم را برای عقربه های آزاد صاف کرد

در برخی شرایط شاید لازم باشد از یک موسیقی ملایم استفاده کنید تا نتایج خوبی کسب کنید. گاهی اوقات سکوت بیش از حد نیز ممکن است کر کننده و آزاردهنده باشد،  در این شرایط استفاده از موسیقی ملایم می‌تواند به تمرکز و خلاقیت شما کمک کند.

چطور خلاقانه فکر کنیم؟

تفکر خلاقانه چالش‌برانگیز است، اما غیرممکن نیست

داشت مهارت تفکر خلاقانه چیزی غیرممکن نیست. اما روال طبیعت همیشه به این شکل است که در ابتدا باید دانه‌ها را بکارید،  سپس انتظار دریافت میوه داشته باشید. بر همین اساس، برای داشتن تفکر خلاقانه،  در ابتدا باید برای کسب این مهارت تمرین کنید.

مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد به شما کمک می‌کنند در تا مسیر توسعه و تقویت این مهارت قدم بردارید. بدون شک راهکارها و روش‌های دیگری نیز برای رسیدن به این هدف وجود دارند. این روش‌ها حتی ممکن است از فردی به فرد دیگر تفاوت داشته باشد. با این حال، بعد از مقداری تکرار و تمرین، به‌زودی متوجه خواهید شد که می‌توانید کمی آزادتر و خارج چارچوب فکر کنید.

در انتها،  نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. شما از چه روش‌هایی برای تقویت مهارت تفکر خلاقانه استفاده می‌کنید؟

منبع: EverydayPower

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا