اپلیکیشن و نرم‌افزارلپ تاپلوازم جانبی

۱۶ قابلیت iOS 16 که باید همین حالا امتحان کنید

طی چند روز گذشته که iOS 16 منتشر شده، کاربران زیادی این نسخه را نصب کرده‌اند و به نظر می‌رسد نرخ نصب آن بیشتر از نسخه‌ی قبلی است. در ادامه به ۱۶ قابلیت مفید این سیستم‌عامل می‌پردازیم که اگر iOS 16 را روی آیفون خود نصب کرده‌اید، توصیه می‌کنیم همین حالا این ویژگی‌ها را امتحان کنید.

ویجت‌های لاک اسکرین

قابلیت iOS 16

مهم‌ترین قابلیت جدید iOS 16 این است می‌توانید در لاک اسکرین هم ویجت‌های مختلفی قرار دهید. بعد از آپدیت آیفون، انگشت خود را روی لاک اسکرین نگه دارید تا بتوانید گالری آن را مشاهده کنید. با این کار قادر به انتخاب از بین چینش‌های مختلف لاک اسکرین هستید. همچنین می‌توانید کاری کنید که با توجه به انتخاب حالت فوکوس موردنظر، چینش لاک اسکرین هم تغییر پیدا کند.

با ضربه روی گزینه‌ی + می‌توانید صفحه‌ی جدیدی برای لاک اسکرین ایجاد کنید و بعد از انتخاب تصویر پس‌زمینه، قادر به انتخاب ویجت‌ها هستید. به عنوان مثال می‌توانید حلقه‌ی مربوط به نمایش فعالیت‌های ورزشی را در این محیط قرار دهید. اپلیکیشن‌های دیگر شرکت‌ها هم با بهره‌گیری از APIهای جدید iOS قادر به بهره‌گیری از این مشخصه هستند. بنابراین روز‌به‌روز شمار اپ‌های که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند، بیشتر خواهد شد.

مرتبط کردن لاک اسکرین با حالت‌های فوکوس

قابلیت iOS 16

همانطور که می‌دانید، iOS از حالت‌های فوکوس مختلفی پشتیبانی می‌کند و مثلا هنگام درس خواندن یا زمانی که سر کار هستید، می‌توانید حالت گوناگونی را فعال کنید. حالا در iOS 16 قابلیت مرتبط کردن حالت‌های فوکوس و لاک اسکرین امکان‌پذیر شده است. این یعنی اگر مثلا سر کار هستید، می‌توانید کاری کنید که لاک اسکرین فقط ویجت تقویم مربوط به جلسات کاری را نشان دهد.

برای این کار ابتدا انگشت خود را روی لاک اسکرین نگه دارید تا گالری مربوط به این بخش نمایش داده شود. بعد از انتخاب یک لاک اسکرین مشخص، روی دکمه‌ی Focus ضربه بزنید. برای شخصی‌سازی و تغییرات حالات فوکوس هم در بخش تنظیمات باید راهی این بخش شوید.

شاید این مطلب جذاب باشد
چگونه کابل hdmi را فعال کنیم

راه‌اندازی فیلترهای حالت فوکوس

قابلیت iOS 16

با استفاده از فیلترهای فوکوس، در این زمینه به امکانات و شخصی‌سازی بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید. برای این کار راهی Settings > Focus شوید و روی focus mode ضربه بزنید و در بخش پایینی در قسمت Focus Filters با ضربه روی Add Filter می‌توانید گزینه‌های بیشتری مشاهده کنید.

در این قسمت می‌توانید رفتار اپ‌های گوناگون را برای حالت‌های مختلف فوکوس تنظیم کنید. در این قسمت می‌توانید رفتار اپ‌های دیگر توسعه‌دهندگان را هم با توجه به الویت‌های خود تنظیم کنید.

ویرایش و حذف در iMessage

قابلیت iOS 16

از دیگر قابلیت های جدید iOS 16 می‌توانیم به امکان ویرایش و حذف پیام در پلتفرم iMessage اشاره کنیم. البته این مشخصه فقط برای پیام‌های آبی‌ رنگ جواب می‌دهد. این یعنی طرف مقابل هم باید یکی از گجت‌های اپل را داشته باشد. اگر پیام ارسال شده سبز رنگ باشد، پس این یعنی SMS معمولی است و نمی‌توانید آن را ویرایش کنید یا جلوی ارسال را بگیرید.

برای ویرایش پیام‌ها تا ۱۵ دقیقه وقت دارید و کافی است بعد از ارسال پیام روی آن ضربه بزنید و گزینه‌ی Edit را انتخاب کنید. بعد از ویرایش پیام، طرف مقابل با نوتیفیکیشنی در مورد تغییر محتوای پیام روبرو می‌شود. برای حذف پیام هم تا دو دقیقه وقت دارید که در این صورت هم طرف مقابل از این موضوع خبردار خواهد شد.

ویژگی‌های جدید Apple Mail

Apple Mail در iOS 16 سه قابلیت جدید دریافت کرده که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. مانند جیمیل، حالا بعد از ارسال ایمیل ۱۰ ثانیه وقت دارید که روند ارسال را متوقف کنید. به طور مشخص با هر بار ارسال ایمیل با پیامی روبرو می‌شوید و اگر از ارسال ایمیل موردنظر به هر دلیلی پشیمان شده‌اید، باید به سرعت روی گزینه‌ی Undo Send ضربه بزنید.

همچنین با نگه داشتن انگشت روی دکمه‌ی Send، می‌توانید ارسال ایمیل را زمان‌بندی کنید.

قابلیت iOS 16

همچنین با سوایپ راست بر روی ایمیل‌ها، می‌توانید گزینه‌ی Remind Me را انتخاب کنید تا این ایمیل‌ها در زمان مقرر بار دیگر در بخش فوقانی اینباکس با برچسب Remind Me ظاهر شوند.

شاید این مطلب جذاب باشد
بازی‌های مبتنی بر جزیره پویا مدل‌های پرو آیفون ۱۴ در راه هستند

قابلیت iOS 16

یادآوری مصرف دارو

اگر باید هر روز داروهای مشخصی را مصرف کنید، حالا بدون نیاز به دیگر اپلیکیشن‌ها می‌توانید از امکانات iOS 16 برای یادآوری مصرف دارو بهره ببرید. برای این کار راهی Health > Medications شوید و روی گزینه‌ی Add a Medication ضربه بزنید. بعد از مشخص کردن تعداد مرتبه‌ای که باید مصرف کنید و زمان مصرف آن، ظاهر مربوط به این مشخصه را هم می‌توانید شخصی‌سازی کنید تا تشخیص آن راحت‌تر باشد. با این کار هر زمانی که وقت مصرف دارو فرا برسد، یک نوتیفیکیشن دریافت می‌کنید.

قابلیت iOS 16

اپ Fitness برای تمام کاربران آیفون

کاربران اپل واچ سال‌هاست از این مشخصه بهره می‌برند اما حالا اپ Fitness برای تمام کاربران آیفون ارائه شده است. بنابراین در آیفون خود هم به همان حلقه‌ی معروف که میزان پیشرفت در فعالیت‌های ورزشی را نشان می‌دهد، دسترسی دارید. برای تغییر هدف فعالیت‌های ورزشی هم کافی است در این اپ راهی بخش Change Goals شوید.

طبیعتا اپل واچ در زمینه‌ی رهگیری فعالیت‌های ورزشی امکانات و دقت بسیار بیشتری دارد. اما در آیفون هم می‌توانید از گام‌شمار این گوشی یا اپلیکیشن‌هایی مانند Strava و Nike Run Club برای زیرنظر قرار گرفتن فعالیت‌های ورزشی بهره ببرید.

تبدیل قیمت ارز با دوربین

قابلیت iOS 16

سال گذشته iOS 15 با قابلیت Live Text معرفی شد که به زبان ساده با استفاده از آن می‌توانید دوربین گوشی را به سمت یک متن بگیرید و آن متن را کپی کنید. حالا این ویژگی برای تبدیل قیمت ارز هم می‌تواند مورد استفاده بگیرد. به عنوان مثال اگر به یک کشور دیگر رفته‌اید و می‌خواهید ببینید قیمت غذاهای یک رستوران به دلار چقدر می‌شود، دوربین را به سمت قیمت‌ها می‌گیرید و خیلی سریع این تبدیل قیمت را می‌توانید انجام دهید.

نمایش فول‌اسکرین تصویر آهنگ در حال پخش در لاک اسکرین

قابلیت iOS 16

اگر در حال گوش دادن به موسیقی هستید، با قفل کردن گوشی می‌توانید به تصویر و گزینه‌های کنترل موسیقی در حال پخش به صورت فول‌اسکرین دسترسی دارید. اگر می‌خواهید این تصویر و گزینه‌ها به صورت تمام صفحه ارائه شوند، باید یک بار روی تصویر کوچک شده‌ مربوط به آهنگ ضربه بزنید. با یک ضربه‌ی دیگر، این تصاویر و گزینه‌ها کوچک می‌شوند و می‌توانید نوتفیکیشن‌ها و ویجت‌ها را مشاهده کنید.

شاید این مطلب جذاب باشد
لپ تاپ دانش آموزی باید چه مشخصاتی داشته باشد؟ - معرفی بهترین مدل‌های زیر ٩ میلیون تومان

بازخورد لرزشی کیبورد

قابلیت iOS 16

بالاخره پس از سال‌ها انتظار، iOS 16 قابلیت بازخورد لرزشی کیبورد را برای کاربران ارائه کرده است. این یعنی در صورت فعال‌سازی مشخصه‌ی موردنظر، هنگام تایپ کردن با بازخورد هپتیک یا لرزشی گوشی روبرو می‌شوید. برای فعال‌سازی این مشخصه به Settings > Sound & Haptics > Keyboard Feedback بروید و گزینه‌ی Haptic را فعال کنید. همچنین در همین بخش می‌توانید گزینه‌ی مربوط به صدای کیبورد را غیرفعال کنید.

نشان دادن درصد شارژ باتری

قابلیت iOS 16

آیا دلتان برای نمایش درصد باتری آیفون تنگ شده بود؟ حالا در iOS 16 می‌توانید این مشخصه را برای تعدادی از مدل‌ها فعال کنید. البته در نسخه iOS 16.1 آیفون‌های بیشتری از این مشخصه بهره‌مند می‌شوند. با فعال‌سازی این مشخصه، نشانگر باتری همواره پر خواهد بود و صرفا با نگاه کردن به درصد نمایش داده شده می‌توانید از شارژ باتری خبردار شوید. برای فعال‌سازی این مشخصه باید راهی Settings > Battery > Battery Percentage شوید.

پین کردن تب‌ها در مرورگر سافاری

قابلیت پین کردن تب‌ها در حال حاضر در نسخه‌ی مک مرورگر سافاری وجود دارد و حالا کاربران در آیفون هم می‌توانند از این مشخصه بهره ببرند. تب‌های پین شده در بخش فوقانی گروه تب‌ها به نمایش در می‌آیند و قبل از بستن باید از حالت پین آن‌ها را دربیاورید.

بهره‌گیری از فیس آی‌دی در حالت افقی

یکی دیگر از قابلیت های مفید iOS 16 همین استفاده از فیس آی‌دی در حالت افقی است. فقط باید توجه داشته باشید که در این صورت، چهره‌ی شما به خوبی در کادر مربوط به سنسورهای فیس آی‌دی قرار داشته باشد. برای فعال‌سازی این مشخصه لازم نیست کار خاصی انجام دهید و این قابلیت به طور پیشفرض فعال شده است.

شاید این مطلب جذاب باشد
چرا کابل HDMI صدا ندارد؟

پیدا کردن و حذف عکس‌های تکراری

در iOS 16 به راحتی قادر به پیدا کردن و حذف عکس‌ها و اسکرین‌شات‌های تکراری هستید. برای این کار راهی تب Albums شوید و در بخش پایینی روی تب Duplicates ضربه بزنید. در این قسمت قادر به مشاهده‌ی تصاویر تکراری هستید. با ضربه روی گزینه‌ی Merge، عکس مبتنی بر کیفیت بهتر حفظ می‌شود و عکس دیگر راهی پوشه‌ی Recently Deleted خواهد شد. اگر نمی‌توانید گزینه‌ی Duplicates را مشاهده کنید، پس احتمالا iOS 16 هیچ تصاویر مشابهی را در گالری شما پیدا نکرده است. البته به نظر می‌رسد بلافاصله بعد از نصب iOS 16 با این گزینه روبرو نمی‌شوید و بهتر است چند ساعت یا حتی چند روز صبر کنید.

پیدا کردن و حذف مخاطبین تکراری

قابلیت پیدا کردن و حذف مخاطبین تکراری هم راهی iOS 16 شده است. برای این کار راهی اپ Contacts شوید و اگر در این بخش مخاطبان تکراری وجود داشته باشد، کافی است روی گزینه‌ی View Duplicates ضربه بزنید و سپس Merge را انتخاب کنید.

برداشتن سوژه از عکس

طی روزهای گذشته این قابلیت iOS 16 با استقبال گسترده‌ی کاربران روبرو شده است. به طور کلی در این نسخه، به راحتی می‌توانید سوژه را از تصاویر جدا کنید و بیرون بیاورید. برای این کار کافی است انگشت خود را روی سوژه‌ی عکس نگه دارید و سپس انگشت را به سمت بیرون کادر عکس بکشید. با برداشتن انگشت، با گزینه‌های Copy و Share روبرو می‌شوید و می‌توانید به راحتی سوژه‌ی عکس را با دیگران به اشتراک بگذارید.

شاید در ابتدا برای بهره‌گیری از این مشخصه با کمی مشکل روبرو شوید ولی خیلی زود می‌توانید طرز استفاده از این مشخصه را یاد بگیرید. حتی برای ویدیو‌ها هم امکان استفاده از این قابلیت وجود دارد و فقط کافی است پخش ویدیو را متوقف کنید و سوژه‌ی صحنه‌ی موردنظر را بیرون بیاورید.

منبع: How To Geek

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا