لپ تاپلوازم جانبی

مقایسه‌ی زودهنگام پردازنده‌ی Core i9-13900K اینتل با نسل قبلی

اینتل حدود ۲۰ روز دیگر از نسل جدید پردازنده‌های خود رونمایی می‌کند. مطابق معمول، از مدتی قبل روند انتشار شایعات و خبرهای غیر رسمی مربوط به ویژگی‌های این تراشه‌ها آغاز شده و حالا یکی از افشاگران مشهور که به پردازنده‌ی Core i9-13900K اینتل دسترسی دارد، با انجام بنچمارک‌های مختلف این پردازنده را با نسل قبلی مقایسه کرده است.

عملکرد در بنچمارک Cinebench و CPU-Z

در کمال تعجب، پردازنده‌ی Core i9-13900K در تست تک‌هسته‌ای CPU-Z اندکی ضعیف‌تر از i9-12900K عمل کرده ولی در تست چندهسته‌ای موفق شده ۳۰ درصد سرعت بیشتری ارائه کند. با اورکلاک کردن این دو پردازنده، در تست تک‌هسته‌ای باز هم نتیجه‌ی مشابهی به دست آمده و در تست چندهسته‌ای ۲۹ درصد سرعت بیشتر ثبت شده است.

در بنچمارک Cinebench R23، پردازنده‌ی Core i9-12900K در تست تک‌هسته‌ای موفق به دریافت امتیاز ۲۰۰۳ شده و نسل جدید در این تست امتیاز ۱۹۳۱ را کسب کرده که اندکی کمتر محسوب می‌شود. از طرف دیگر در تست چند‌هسته‌ای بار دیگر همان روند تست CPU-Z تکرار شده و ۳۰ درصد بهتر از نسل قبلی ظاهر شده است.

عملکرد گیمینگ

اگرچه این افشاگر اعلام نکرده که پردازنده‌ی موردنظر که در دست او قرار دارد مدل نهایی است یا نه، ولی با توجه به تست‌های تک‌هسته‌ای، به نظر می‌رسد مدل مهندسی که برای تست مورد استفاده قرار می‌گیرد، در اختیار او قرار گرفته است. حتی در زمینه‌ی گیمینگ هم که عملکرد تک‌هسته‌ای اهمیت زیادی دارد، این موضوع را می‌توانیم ببینیم. به عنوان مثال برای بازی Cyberpunk 2077، پردازنده‌ی Core i9-12900K با اختلاف ۱۰ درصد موفق به شکست جانشین خود شده است.

شاید این مطلب جذاب باشد
با این 6 کار ساده، عمر باتری لپ تاپ خود را دو برابر کنید!

مصرف برق و حرارت

طبق بررسی‌های صورت گرفته، Core i9-13900K انرژی بسیار کمتری نسبت به نسل قبلی مصرف می‌کند و در ضمن حرارت کمتری را تولید می‌کند. به عنوان مثال، این پردازنده با ارائه‌ی سرعت حداکثر ۴.۹ گیگاهرتز توسط پردازنده‌های سری P خود، ۱۷۷ وات انرژی مصرف می‌کند و حرارت آن به ۶۱ درجه می‌رسد. اما نسل قبلی با ارائه‌ی همین سرعت، ۲۸۰ وات انرژی مصرف می‌کند و حرارت میانگین آن ۸۶ درجه است.

بدون شک طی روزهای آینده اطلاعات بیشتری در مورد پردازنده‌های این خانواده فاش خواهد شد ولی با توجه به اطلاعات فعلی، همین مصرف انرژی کمتر و خنک‌تر ماندن، یک ارتقای بسیار مهم نسبت به نسل قبلی محسوب می‌شود.

منبع: notebookcheck

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا