لپ تاپ

با سقوط بازار کریپتو، فروش NFT هم به پایین‌ترین سطح خود در 12 ماه گذشته رسید

روز گذشته در گزارشی گفته شده بود که بیت کوین با کاهش ارزش 38 درصدی بدترین ماه تاریخ خود را سپری کرد. اکنون در گزارش جدیدی گفته شده که فروش NFT (توکن‌های غیرقابل تعویض) نیز تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته‌اند و درآمد این بازار به پایین‌ترین سطح خود در 12 ماه گذشته رسیده است.

نشریه گاردین براساس داده‌های شرکت تحقیقاتی حوزه کریپتو Chainalysis در گزارش خود توضیح می‌دهد که مجموع فروش NFT در ماه ژوئن به کمی بیشتر از 1 میلیارد دلار رسیده که در طول یک سال گذشته، بدترین عملکرد آن بوده است. در ماه ژوئن سال گذشته، این میزان 648 میلیون دلار اعلام شده بود. با این حال، همانطور که در نمودار زیر مشخص است، در ژانویه امسال، درآمد این بازار به 12.6 میلیارد دلار هم رسیده بود.

فروش NFT
نمودار فروش NFT از ابتدای سال میلادی 2021 تاکنون

طبق داده‌های این شرکت، فروش NFT در ژانویه به اوج خود رسید. در ماه فوریه نیز این روند حفظ شد اما از ماه مه تاکنون روند بازار کاملا نزولی بوده است.

با این وجود، Chainalysis در گزارش خود ذکر می‌کند فروش NFT که در مجموع سال گذشته به 40 میلیارد دلار رسید، تا اینجای 2022 به بیش از 42 میلیارد دلار رسیده است.

تاثیر سقوط بازار کریپتو بر فروش NFT

همانطور که «ایثن مک‌من»، اقتصاددان Chainalysis توضیح می‌دهد این کاهش فروش قطعا با «سقوط گسترده بازار کریپتو» مرتبط است. ارزش بازار رمزارزها که در نوامبر گذشته حدود 3 تریلیون دلار بود، اکنون به کمتر از 1 تریلیون دلار رسیده است.

فروش NFT

با این حال، «پدرو هررا»، رئیس تحقیقات DappRadar توضیح می‌دهد که قیمت ارزان‌ترین NFT در مجموعه Bored Ape Yacht Club تنها 1 درصد کاهش یافته و در ماه گذشته به 90 هزار دلار رسیده است. او گفت: «مجموعه‌های Blue Chip عملکرد بسیار بهتری نسبت به بازار کلی NFT داشته‌اند.»

شاید این مطلب جذاب باشد
سری شیائومی ۱۳ رسما در تاریخ ۱۰ آذر رونمایی می‌شود

NFTها مالکیت یک آیتم دیجیتال منحصر‌به‌فرد مانند یک تصویر هنری را به کاربران اعطا می‌کنند. حتی اگر آن آیتم به راحتی قابل کپی باشد، مالکیت آن در یک دفتر کل دیجیتال غیرمتمرکز به نام بلاکچین ثبت شده است. بیشتر آن‌ها بر بلاکچین اتریوم مبتنی هستند. به عنوان مثال اولین توییت جک دورسی سال گذشته به قیمت 2.9 میلیون دلار و به شکل NFT فروخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا