لپ تاپلوازم جانبی

اسپیس‌ایکس یک یدک‌کش فضایی را به مدار زمین فرستاد

صبح امروز اسپیس‌ایکس یک یدک‌کش فضایی را همراه با مجموعه‌ی تازه‌ای از ماهواره‌های اینترنت استارلینک به فضا فرستاد.

در ساعت ۲۲:۰۹ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۶:۴۹ به وقت تهران) یک موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس از پایگاه فضایی کیپ کاناورال در سواحل شرقی فلوریدا به فضا پرتاب شد تا ۵۱ ماهواره‌ی گروه ۴-۲۰ استارلینک را به مدار بفرستد. در این سفر همچنین یدک‌کش فضایی Sherpa-LTC2 متعلق به شرکت «اسپیس‌فلایت» (Spaceflight) در مدار قرار گرفت.

این یدک‌کش، محموله‌ای را برای «مأموریت نمایش فناوری وارونا» (Varuna-TDM) حمل می‌کند. تحت این مأموریت تجاری متعلق به بوئینگ، ارتباطات باند فرکانسی V برای یک صورت فلکی ماهواره‌ای متشکل از ۱۴۷ ماهواره در مدار غیر زمین-ثابت، آزمایش می‌شود.

این بستر آزمایشی، پیش از این قرار بود با یک پرتاب اسپیس‌ایکس در ژانویه ۲۰۲۲ به مدار زمین فرستاده شود اما به دلیل نشت سوخت، این کار انجام نشد. حالا پس از چند ماه و با رفع مشکل، پرتاب امروز نقطه عطفی در مسیر توسعه‌ی صورت فلکی وارنا محسوب می‌شود.

دقایقی پس از پرتاب امروز، بوستر مرحله اول موشک فالکون ۹ به زمین بازگشت و روی کشتی بدون سرنشین «فقط دستورالعمل‌ها را بخوان» (Just Read the Instructions) در اقیانوس اطلس فرود آمد. این پرواز هفتمین استفاده از این بوستر با شماره B1052-7 محسوب می‌شود.

به گفته‌ی اسپیس‌ایکس یدک‌کش فضایی «شرپا-ال‌تی‌سی» (Sherpa-LTC2) حدود ۴۹ دقیقه پس از پرتاب، به مدار مورد نظر تزریق شد و مجموعه‌ی استارلینک هم ۲۳ دقیقه پس از آن از راهی مدار خود شدند.

اسپیس‌ایکس در حال حاضر بیش از ۳۰۰۰ ماهواره‌ی استارلینک را به مدار فرستاده است تا بتواند مجموعه‌ای عظیم برای ارائه‌ی خدمات اینترنت پهن‌باند به‌ویژه در مناطق دورافتاده ایجاد کند. این شرکت در سال ۲۰۲۲ بیش از ۲۵ مأموریت استارلینک را انجام داده است.

شاید این مطلب جذاب باشد
۱۰ تبلت محبوب در دیجی کالا (۱۸ مهر ۱۴۰۱)

مأموریت امروز همچنین چهلمین پرتاب سال ۲۰۲۲ را برای اسپیس‌ایکس رقم زد و باز هم تعداد ماهواره‌های صورت فلکی ماهواره‌ای استارلینک را افزایش داد.

اسپیس‌ایکس هم‌اکنون مجوز پرتاب ۱۲ هزار ماهواره‌ی استارلینک را دارد و از یک تنظیم‌کننده‌ی مقررات ارتباطی بین‌المللی خواسته است تا مجوز پرتاب ۳۰ هزار ماهواره‌ی دیگر را هم تأیید کند.

ایلان ماسک، بنیان‌گذار و مدیرعامل اسپیس‌ایکس در اواخر آگوست طی همکاری با «تی-موبایل» (T-Mobile) برنامه‌ی خود را برای فراهم کردن ارتباط مستقیم شبکه‌ی استارلینک با تلفن‌های هوشمند اعلام کرد. این شرکت همچنین در روزهای گذشته قراردادی را برای ارائه‌ی اینترنت به کشتی‌های کروز رویال کارائیب منعقد کرد.

عکس کاور: پرتاب موشک فالکون ۹
Credit: Michael Baylor, NASA Space Flight

منبع: Space

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا